Zážitkový vlak

Horehronský expres

Nostalgické jazdy historickým vlakom

Za horami za dolami je ideálne miesto na spomalenie. Víkendové spomalenie počas celého leta ponúka nostalgická jazda historickým vlakom s rokom výroby od 1949 na dvoch trasách: z Brezna cez Červenú skalu po Mlynky a z Brezna na Salaš Zbojská. Obidve panoramatické  trasy nezabudnuteľnou horehronskou prírodou vedú za tradíciami, oddychom ale aj aktívnym zážitkom pešo či na bicykli.

Vlakom za zážitkom

Jazda cez Červenú skalu na Mlynky, po jednej z najkrajších železničných tratí Slovenska a cez monumentálne technické pamiatky – Strakošský a Chmarošský viadukt, tunel Kornela Stodolu či Telgártsku slučku je skutočným zážitkom nielen pre milovníkov vlakov. Atmosféru vo vlaku bezpochyby zaručí autentický sprievodca, Legendárne buchty z Muráňa, či animačný program, ktorý zabaví aj naučí.

 

Jazda na Salaš Zbojská vedie do legendárneho zbojníckeho kraja, k vstupnej bráne na Muránsku planinu. Nádherná príroda a povestný salaš uspokojí všetky zmysly.

Tipy na výlety

1. Telgárt

Telgárt je miestom, kde sa spája prekrásna príroda s dokonalou precíznosťou technických pamiatok ako Strakošský a Telgártsky viadukt, špirálovitý tunel nazývaný Tunel Kornela Stodolu alebo Telgártska slučka.

 

Kto z vás pozná príbeh Jana Vogela? Jeho osud sa neodmysliteľne spája s poľovníctvom, Coburgovcami a vládnucimi mocnosťami Tretej ríše. Prechádzka náučným chodníkom – Voglov chodník vás vráti do dávnych čias, kedy Jan Vogel žil.

 

Ak po svojich potulkách telgártskym chotárom vyhladnete, odporúčame si dopriať gastronomický zážitok v rodinnom penzióne u Hanky.

2. Šumiac

Ak vystúpite na zastávke Červená skala, pristavený autobus vás odvezie do Šumiaca, kde by ste nemali vynechať návštevu Múzea zvoncov s jedinečnou zbierkou viac ako 2000 spiežovcov a zvoncov, ktorou vás prevedie jej dlhoročný zberateľ pán Gigac. Po ceste z múzea nevynechajte tradičnú dreveničku, Šumiacku izbu, ktorá vyzerá akoby v nej zastal čas. Približne jeden kilometer za obcou vás prekvapí miestna rarita – najstaršia sauna na území Čiech a Slovenska, takzvaná „kupieľka“, ktorú po prvej svetovej vojne postavil Michal Demo po návrate zo zajatia v Rusku.

 

Ak ste na Šumiaci vyhladli alebo vysmädli zastavte sa v Margarétkove – obchode inšpirovanom lokálnou tradíciou so skvelou kávičkou.

3. Kráľova hoľa

Zo Šumiaca na Kráľovu hoľu vedie náučný chodník. Dozviete sa na ňom napríklad aj zaujímavý príbeh miestneho pamätníka na poľovnícku históriu v časoch okupácie. Ak sa vyberiete tradičným turistickým chodníkom, ten vás zavedie k Horskej chate pod Kráľovou hoľou vybudovanej z niekdajšej búdy pre ratrak. Popri tomto chodníku narazíte na Kalváriu, na ktorej nie sú žiadne kaplnky, ale zastavenia symbolizujúce kamenné pomníky.

 

Na Šumiaci v Pohostinstve pod Úbočou sa okrem skvelého jedla dostanete aj k požičaniu e-bajkov a môžete tak pokoriť vrchol Kráľovej hole, ktorý je najvyššie sprístupneným cyklistickým bodom na Slovensku alebo sa povoziť po šumiackom chotári. Na podhorských lúkach objavíte šumiacke stodoly – roztrúsené pozostatky letných gazdovstiev pôvodných „stodoľarov“, kde si na salašoch prídu na svoje aj milovníci ovčieho syra a žinčice.

4. Dobšinská ľadová jaskyňa

Výstup na stanici Dobšinská ľadová jaskyňa vám ponúkne hneď dve skvelé zážitkové miesta.

 

Ak si nezabudnete teplé oblečenie, tak si dozaista vychutnáte prechádzku ľadovým kráľovstvom Dobšinskej ľadovej jaskyne, najväčšej ľadovej jaskyne v Európe, ktorá je od roku 2000 zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

 

Pokiaľ vás láka kovbojské prostredie, tak zároveň nevynechajte návštevu Ranča pod Ostrou skalou, ktorý sa nachádza približne 1,5 km západne od jaskyne. Príjemná reštaurácia ponúka zapožičanie bicykla či jazdu na koni.

5. Dedinky Mlynky

Na konečnej stanici Dedinky vás privíta vodná nádrž Palcmanská Maša – obľúbené miesto rybárov a nástupné miesto na turistické výlety do Slovenského raja. Využiť tu môžete požičovňu člnov a vodných bicyklov.

 

Atraktívnym výletom je výstup po rebríkoch cez Zejmarskú roklinu, ktorým sa dostanete na horskú planinu Geravy s horským hotelom, reštauráciou a minizoo. Hodinová túra po zelenej turistickej značke z Geráv späť do obce Dedinky nie je náročná. Z planiny Geravy sa môžete vydať po zelenej a žltej turistickej značke do sedla Čertova hlava alebo sa severozápadne cez Malé a Veľké Zajfy k Občasnému prameňu a Havranej Skale. Turistiku na Čertovu hlavu si môžete vychutnať aj z obce Mlynky.

6. Zbojská

Pokiaľ nedáte dopustiť na tradičné špeciality a fascinuje vás salašnícky život nevynechajte salaš Zbojská. Po dobrom obede odporúčame prechádzku k drevenej vyhliadkovej veži alebo po stopách zbojníkov náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca až do Čertovej doliny. Povoziť sa tu môžete na huculoch alebo elektro bicykloch. Okolie salaša ponúka aj skvelé možnosti na pešiu turistiku na vrcholy ako Fabova hoľa, Sedlo Burda, Kučelach, Kopačno, či Klenovský Vepor.

 

Svoj zážitok z jazdy vlakom si môžete predĺžiť jazdou parným vláčikom až do Tisovca. Zubačka Tisovec bola vybudovaná v roku 1896 a je jedinou železničnou ozubnicovou traťou normálneho rozchodu v Európe.

Rezervuj si jazdu

Nostalgické jazdy historickým vlakom na 2 trasách: z Brezna cez Červenú skalu po Mlynky a z Brezna na Salaš Zbojská. Obidve panoramatické trasy nezabudnuteľnou horehronskou prírodou vedú za tradíciami, oddychom ale aj aktívnym zážitkom.

Horehronie

Plnou (parou) vpred!

Prvá otváracia jazda historickým vláčikom z Brezna na Zbojskú bude plná prekvapení.

31. 5. 2019

Zážitkový vlak

Brezno > Zbojská

Horehronie

Vlakom k viaduktom!

Vychutnajte si jazdu k monumentálnym viaduktom aj cez tajomný špirálovitý tunel Kornela Stodolu.

7. 6. – 30. 8. 2019

Zážitkový vlak

Brezno > Mlynky

Horehronie

Vlakom za zbojníkmi!

V Zbojskej si pochutnáte na výborných jedlách, spoznáte ovčiarske tradície a zbojnícku históriu.

14. 6. – 31. 8. 2019

Zážitkový vlak

Brezno > Zbojská

Horehronie

Čučoriedkový deň

Čakajú ťa tradičné aj netradičné čučoriedkové koláče, rôzne dobroty, hudba a kopec zábavy.

10. 8. 2019

Zážitkový vlak

Brezno > Telgárt

Získaj informácie

Turistické informačné centrum Horehronie
Bystrá 29
977 01 Bystrá
tic@horehronie.net
+421 (0)903 513 535

Turisticko informačná kancelária Brezno
Nám. gen. M. R. Štefánika 3
977 01 Brezno
tik@brezno.sk
+421 (0)48/61 14 221

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja