Hrad Revište

V časoch slávy bola o mňa bitka. Majiteľov som striedal jedna radosť.

 

Na začiatku 14. storočia som sa stal súčasťou pohronských strážnych hradov, ktoré slúžili ako hlavní kontrolóri ciest vedúcich k bohatým baníckym mestám.

 

Časť 15. storočia som bol na strane Jána Jiskru. Patril som i Matejovi Korvínovi, ktorý ma neskôr posunul ostrihomskému arcibiskupovi Jánovi Vitézovi. Cítil som v múroch, že to nebol dobrý krok.

 

Arcibiskup viedol proti Matejovi Korvínovi sprisahanie, ktoré sa podarilo potlačiť. Matej ma kvôli finančným problémom odovzdal do zálohy pokladníkovi Urbanovi Dócimu. Dlhy neuhradil, a tak som sa dostal do Dóciovských rúk.

Čo o mne možno neviete…

 

Na hrade Revište sa našla veľmi vzácna pamiatka z roku 1547. Neskorogotický portál s plastickým erbom rodu Dóciovcov, ktorý daroval rodine kráľ Matej Korvín.

Doczy_erb_Reviste

Na erbe zámožnej maďarskej rodiny bolo vyobrazené silné zviera. Na červeno-modrom štíte sa nachádza kráčajúci lev, ktorý v mocných labách drží zlatú guľu. Spodok erbu zdobí zlatá šesť cípa hviezda.

Príbeh na záver

Láska je slepá

Hrad Revište ukrýva vo svojich hradných stenách jeden silný príbeh lásky. Povesť o krásnej Selime a hradnom pánovi.

 

Selima bola dcéra hlavného tureckého kapitána, ktorý sídlil na Levickom hrade. O jej kráse si štebotali vtáčiky na oboch kontinentoch. Jedného dňa Selima naplánovala útek a so svojim milým sa skryli na hrade Revište.

 

Tureckého veliteľa ich čin tak napajedil, že hradného pána vyzval na súboj. Vedel, že by proti neho mocnej náture nebol šancu vyhrať a tak ho dal pred bojom otráviť.

 

V osudný deň prišiel turecký kapitán na súboj. Pred ním stála zvláštna postava v rytierskej zbroji. Kapitán sa zľakol a vytasil svoj meč. Rytier padol na zem mŕtvy.

 

Kapitán priskočil k rytierovi, sňal mu prilbu a do jeho očí sa nahromadili slzy nešťastia. V rytierskom odeve bola jeho milovaná dcéra Selima. Svoj čin neuniesol a vzal život aj sebe.

Ako sa dostaneš na miesto?

K hradu Revište vedie z miestnej časti Revištské Podzámčie od zastávky autobusu (pri Reštaurácii pod hradom) žltá turistická značka až k parkovisku pod hradom. Peší výstup na parkovisko trvá približne 20 min. Od parkoviska pod hradom vedie náučný chodník až ku hradu, cesta tam trvá približne 10 min.

ADRESA

Hrad Revište

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Nočné Revište

Obdivuj nočnú hviezdnu oblohu priamo na hrade a spolu s hvezdármi odhaľ jej tajomstvá.

Hrady a zámky

Revište

15€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€