Hrad Rudno

Ak máš bystré oko, všimneš si ma. Meno som dostal podľa obce Rudno nad Hronom, nad ktorou som sa hrdo týčil. Hovorí sa, že moju výstavbu iniciovali páni šľachtici z Kalnej, o ktorých sa píše v roku 1283 ako o miestnych vlastníkoch mojej maličkosti.

 

I keď som mal krátku existenciu, život som si užil naplno. Ešte dnes zo mňa tie najlepšie kúsky ostali, napríklad zvyšky obrannej veže a paláca a zemný val s priekopou.

Čo o mne možno neviete

O hrade Rudno sa traduje sa, že vrch, na ktorom sa hrad kedysi týčil, dostal meno podľa vojaka Ivanka, ktorý tu skamenel, keď ho zabudli vymeniť na stráži.

 

Už v 19. storočí bol hrad cieľom rôznych „hľadačov zlata“, ktorých zaujali príbehy miestnych o nenájdenom poklade. Ich amatérske výkopy však spôsobili poškodenie zvyškov hradu, tento záujem nevyhasol ani rokmi, keď hľadačom pomáhajú rôzne detektory kovov.

 

Najčastejšími nálezmi boli nábojnice z 2. sv. vojny, keďže na hradnom kopci sa počas SNP ukrýval partizán. Ten údajne dokonca vyryl svoje meno do kameňa z bývalého opevnenia.

Ako sa dostaneš na miesto?

K hradu Rudno sa dostanete od kostola v obci Rudno nad Hronom po červeno značenej Rudnej magistrále. Z asfaltovej cesty sa odkláňa až k lesu odkiaľ treba pokračovať strmým svahom na kopec Ivankovo, kde sa nachádzajú zvyšky niekdajšieho hradu.

ADRESA

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Nočné Revište

Obdivuj nočnú hviezdnu oblohu priamo na hrade a spolu s hvezdármi odhaľ jej tajomstvá.

Hrady a zámky

Revište

15€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€