Hrad Teplica

Jedna prístupová cesta do Banskej Štiavnice bola výlučne pod mojou kontrolou. Vybudovali ma ako strážny hrad v 13. storočí. Kvôli politickým nezhodám v bojoch o uhorský trón boli o mňa neustále zvady. Majitelia sa menili ako na bežiacom páse. Postupne som strácal svoj význam, a tak som na prelome 16. a 17. storočia zanikol.

Ale stále som určitým spôsobom tu. Moje zvyšky použili miestni obyvatelia na výstavbu kostola a neďaleko miesta, kde som kedysi stál, sú stále viditeľné pozostatky drevozemnej obliehacej pevnosti z 15. storočia.

Legenda na záver

Hrad Teplica sa nazýval aj Červený hrad

Hovorieva sa, že na hrade Teplica žili červení mnísi. Žeby odtiaľ aj názov Červený hrad?

 

Jedna z povestí hovorí, že na hrade sa skrývajú poklady, ktoré stráži tajomný červený mních. Ten na seba prijíma rozmanité podoby, a tak strašieva ľudí, ktorí sa zatúlali k zrúcaninám hľadať poklad.

 

Fantázia? Podobnú historku si od istého starca, ktorý na poli pod hradom pri oraní objavil hlinený kalich, vypočul aj samotný Andrej Kmeť. Iná povesť zase pútavo rozpráva príbeh dievčiny, ktorá sa zjavuje na hrade a červený mních v podobe býka ju pozorne stráži. Dočká sa dievčina svojho záchrancu? Čo ak ním budeš práve ty? No a odkiaľ vlastne ten názov Červený hrad? Nevedno…

Ako sa dostaneš na miesto?

K hradu Teplica vedie z obce Sklené Teplice žlto značená turistická značka, ktorá sa približne po 1,5 km napája na zelenú turistickú značku vedúcu až k hradu.

ADRESA

Hrad Teplica

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Nočné Revište

Obdivuj nočnú hviezdnu oblohu priamo na hrade a spolu s hvezdármi odhaľ jej tajomstvá.

Hrady a zámky

Revište

15€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€