9.4. – 8.5.

2020

APR-MÁJ

Netradične tradičná jarná Gruntovačka 2020

Jarná Gruntovačka v Banskobystrickom kraji bude mať tento rok iný rozmer.

Pomôžme našej prírode aj tento rok, aj keď v aktuálnej situácii trochu netradične. Zapojme sa individuálne, alebo v malých skupinkách počas obdobia od 9. apríla až do 8. mája 2020.

 

Aj také tradičné a obľúbené podujatie, akým nepochybne Gruntovačka je, sa ocitlo pod nepriaznivým vplyvom aktuálnej situácie, ktorá panuje v našej krajine. Jarná Gruntovačka v Banskobystrickom kraji sa aj tento rok mala pripojiť ku globálnym ekologickým iniciatívam pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý pripadá na stredu 22. apríla.

 

V minulom roku sa v kraji podarilo vyzbierať až 30 000 litrov odpadu na 20 lokalitách. Viac ako 700 žiakov, študentov a dobrovoľníkov vyčistilo až 60 kilometrov turistických chodníkov a rekreačných miest. Oblastné organizácie cestovného ruchu poskytli dobrovoľníkom rukavice aj vrecia a v niektorých regiónoch pripravili aj sprievodný program v podobe osvety a zaujímavých prednášok na environmentálnu tému.

Do tohto ročného celokrajského projektu Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus sa plánovalo zapojiť rekordných 24 základných a stredných škôl z Banskobystrického kraja.

 

Organizátori Gruntovačky sa nevzdávajú myšlienky na jarné upratovanie prírodných lokalít pri príležitosti Dňa Zeme a prišli s iniciatívou individuálnej Gruntovačky pod symbolickým heslom „Pomôž prírode, pomôžeš sebe“, ktorá potrvá až celý mesiac!

 

Cieľom iniciatívy je aj počas tejto nepriaznivej situácie motivovať ľudí správať sa zodpovedne k prírode, no zároveň byť zodpovedný voči sebe aj druhým. Veď príroda je najlepší lekár pre telo aj dušu.

 

Preto každý, kto sa chystá na prechádzku do prírody, načerpať novú energiu, môže si so sebou vziať vrece na odpadky a rukavice a pustiť sa do čistenia svojich obľúbených miest.

Momentálne podmienky si vyžadujú dodržiavanie prijatých hygienických nariadení, a preto NEZABÚDAJTE na rúška, dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a celkovo na hygienu. Do akcie sa zapájajte len v spoločnosti rodinných príslušníkov, prípadne príslušníkov jednej domácnosti a voľte miesta s malým výskytom ľudí. Každý sa potom môže na profiloch sociálnych sietí partnerských organizácií cestovného ruchu pochváliť svojimi „úlovkami“, alebo prostredníctvom fotografií predstaviť príbeh vyčistenej lokality a zhodnotiť množstvo vyzbieraných odpadkov.

My Vám za to z celého srdca
ĎAKUJEME!

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja