150 rokov trate Zvolen – FiľakovoPassed

Zážitok

Event details

 • Zvolen
 • 7. augusta 2021
 • 07:40 - 19:00

  Contact event manager

  1 2 3 4

  Výber produktov

  Thank you Kindly

  150 rokov trate Zvolen – FiľakovoPassed

  Zvolen

  07:40 - 19:00
  7. augusta 2021

  000000

  STREDNÉ SLOVENSKO

  Organizer's other events

  150 rokov trate Zvolen – FiľakovoPassed

  Zvolen

  07:40 - 19:00
  7. augusta 2021

  PRINT

  Špeciálne historické vlaky

  150 rokov trate Zvolen – Fiľakovo

  Sobota

  2021

  7 AUGUST

  Železničná trať Zvolen – Fiľakovo má 150 rokov

  Toto výročie si pripomenieme už 7. augusta. 150. „narodeniny“ železničnej trate medzi Zvolenom a Fiľakovom oslávia vlakoví fanúšikovia spanilou jazdou „Šľachtičnej“ a „Pomaranča“. Pre návštevníkov bude pripravený zaujímavý program ako vo Zvolene, tak aj v cieľovej stanici, vo Fiľakove.

  Plán vybudovať železničnú trať medzi Zvolenom a Fiľakovom sledoval niekoľko cieľov. V prvom rade umožniť prepravu uhlia zo salgótarjánskeho revíru a zásobovať tak uhorské priemyselné podniky a zároveň sprístupniť stredoslovenskú banícku oblasť s možným napojením na Košicko – bohumínsku železnicu. 4. mája 1871 bol spustený úsek Šalgótarján – Fiľakovo – Lučenec. O pár týždňov neskôr 18. júna 1871 bol spustený úsek Lučenec – Zvolen.

  Pri príležitosti tohto jubilea vypraví Klub historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen spolu s partnermi Spolok Výhrevne Vrútky, Železnice Slovenskej republiky, Železničné múzeum Slovenskej republiky, Železničná spoločnosťou Cargo Slovakia, Banskobystrický samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus špeciálne historické vlaky.

  Jazda dvoch špeciálnych historických vlakov

  a zaujímavý sprievodný program

  Parný rušeň 475.196 “Šľachtičná”

  Ako prvá vyrazí na trať 70 ročná Šľachtičná. Pod týmto poetickým názvom sa skrýva parný rušeň 475.196 s rokom výroby 1951. Vyrazí zo Zvolena, osobnej stanice o 7:42 hod. Do Fiľakova dorazí o 9:50 hod. Späť do Zvolena sa vracia o 11: 18 hod. a do Zvolena dorazí o 13:36 hod.

  Hodinová prestávka vo Fiľakove dá priestor pasažierom spoznať toto krásne miesto na juhu región Novohrad. Cestujúci budú mať možnosť navštíviť Hrad Fiľakovo, kde bude pre nich pripravená komentovaná prehliadka hradu. Po predložení cestovného lístku z mimoriadneho vlaku bude vstupné na hrad BEZPLATNÉ.

  T678.012 “Ce-nula”

  Ako druhý na koľajnice 150 ročnej trate vyrazí motorový rušeň T 678.0012 vyrobený v roku 1963, prezývaný tiež “Pomaranč” alebo “Cénula“. Pomaranč vyštartuje zo zvolenskej osobnej stanice o 14:06 hod., do Fiľakova dorazí o 16:00 hod. , o 16:35 už vyráža späť do Zvolena, kam dorazí o 18:28 hod.

  Počas pobytu v stanici Fiľakovo bude pripravená krátka prednáška o jubilujúcej trati.

  Sprievodný program

  9:00 – 19:00 výstava historických železničných vozidiel v rušňovom depe Zvolen

  vystavné vozidlá:

  • parné rušne 354.1178, 422.0108, 475.196, 556.036, 556.039
  • motorové rušne BN 60, T 466.0253, T 478.2011, T 478.3109, T 678.0012, T 679.1168
  • motorový vozeň M 131.1053

  Skladba vozidiel na výstave sa bude meniť v závislosti od jázd mimoriadnych vlakov a môže byť doplnená aj o ďalšie zaujímavé historické vozidlá.

   

  Prístup na výstavu vozidiel:

  • z Lučeneckej cesty po Môťovskej ceste okolo ŽOS Zvolen
  • z mesta od ulice Janka Jesenského lávkou ponad koľaje železničnej stanice Zvolen nákladná stanica

  Všetkým cestujúcim v mimoriadnych vlakoch, ktorí majú záujem navštíviť výstavu odporúčame z vlaku vystúpiť na stanici Zvolen nákladná stanica.

   

  Vstup na výstavu bude BEZPLATNÝ.

  Komentovaná prehliadka hradu, dominanty mesta Fiľakovo

  Sprievodcovia na Fiľakovskom hrade poodhalia tajomstvá fascinujúcich dejín, dobové zbrane, a turisti tak budú mať príležitosť nahliadnuť do čias, kedy na hrade vládli Turci. Po prehliadke hradného múzea si návštevníci môžu vychutnať výhľad zo samého vrchu Bebekovej bašty a prechádzku po historických ruinách.

   

  Stredoveký hrad, ktorý je postavený na vulkanickom brale v centre mesta, bol jedným z kľúčových pevností protitureckej línie pohraničných hradov. V 16. storočí ho ovládli Turci, čím sa na takmer štyri desaťročia stal centrom nového sandžaku (administratívneho celku) Osmanskej ríše. V 17. storočí bol hrad aj s mestom najvýznamnejší v Novohrade, spomína sa ako perla Horného Uhorska. Jeho osud spečatil rok 1682, kedy ho turecko-kurucké vojská na príkaz tureckého sultána zruinovali, a celé mesto bolo zrovnané so zemou

  Pasažieri ale aj náhodní okoloidúci si môžu Fiľakovo užiť aj cez zmyslové bunky vďaka regionálnym produktov z Novohradu a to počas celého dňa. Miestni producenti z regiónu Novohrad odprezentujú svoje výrobky na Podhradskej ulici. Návštevníci tak budú môcť ochutnať vynikajúce ríbezľové víno, obdivovať dekoratívne medovníčky, kúpiť si voňavé mydlá z kozieho mlieka, či nechať sa uniesť krásou novohradskej výšivky z Ábelovej.

  Po predložení cestovného lístku z mimoriadneho vlaku bude vstupné na hrad BEZPLATNÉ.

  Predaj lístkov a organizačné pokyny

  Cestovné lístky sa budú dať zakúpiť len pri nástupe do mimoriadneho vlaku alebo počas jazdy v mimoriadnom vlaku.

   

  Ceny lístkov sa pohybujú od 10 € spiatočný lístok pre dospelého, cez 6 € jednosmerný lístok až po 3 € detský jednosmerný. Ceny lístkov ako aj organizačné pokyny sú k dispozícii na webe organizátora.

   

  UPOZORNENIE:
  Kapacita historických vlakov je obmedzená
  Pri rannom parnom vlaku bude k dispozícii kapacita 250 miest na sedenie.
  Pri poobedňajšom historickom motorovom vlaku bude kapacita 220 miest na sedenie.

   

  Organizátor podujatia:

  Železničné múzeum Slovenskej republiky

  Ako sa dostaneš na miesto?

  Železničná stanica Zvolen

  Ďalšie zážitkové vlaky

  Premeňte jazdu vlakom na neopakovateľný zážitok. Vyberte si niektorý z historických vláčikov a poďte objavovať!

  KREMNICA

  Expres 34 tunelov

  Vydajte sa s nami cez 34 tunelov na špeciálnu jazdu za objavovaním inžinierskych skvostov postavených v dobách minulých.

  ZBOJSKÁ

  Zbojnícky expres

  Vychutnáte si jazdu historickým vláčikom po unikátnej historickej trati v kraji legendárneho zbojníka Jakuba Surovca.

  ČIERNY BALOG

  Čiernohronská železnica

  Príďte spoznávať nádhernú prírodu Slovenského Rudohoria a odvezte sa vláčikom po malebnej úzkorozchodnej železničke.

  TISOVEC

  Zubačka Tisovec

  Objavte európsky unikát - historický ozubnicový vlak na rozchode 1 435 mm, ktorý vás vyvezie z Tisovca až do Sedla Zbojská.  Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja