Hrad Breznica

Patril som viacerým významným osobnostiam našej histórie, vlastnil ma Matúš Čák Trenčiansky, Ján Jiskra a aj sám kráľ Matej Korvín. Od druhej polovice 13. storočia som strážil obyvateľov obce Tekovská Breznica a dovidel som až do údolia Hrona.

 

Za svoj vznik vďačím ostrihomskému arcibiskupovi. Nuž, ani moja sláva nebola večná. Koniec stredoveku bol i mojim koncom.

 

Dnes zo mňa ostali len zvyšky múrov hradného jadra.

Príbeh na záver

Ako bol dobytý hrad Breznica Matúšom Čákom.

…a možno práve k tomu sa viaže aj povesť o hrade Breznica. Hovorí sa, že raz keď nepriateľské vojská dobíjali hrad Breznica, pekný vojak, vyzvedač, zviedol hradnú slúžku.

 

Za jej pomoc pri dobíjaní hradu jej prisľúbil manželstvo. Dievčina s vidinou slobodnej budúcnosti privolila a urobila, ako jej kázal vojak. Na zahájenie útoku zažala sviečku na dobre viditeľnom mieste a dobre sa ukryla, aby sa jej nič nestalo.

 

Útočníci začali podkopávať hrad. Naraz zahrmel strašný výbuch a časť múra sa zvalila. Kastelán so svojou rodinou a družinou ušli podzemnou chodbou. Posádku hradu útočníci premohli a stali sa pánmi hradu.

 

Pekný vojak skoro našiel driečne dievča. Pri odchode ho vzal so sebou, podľa daného vojenského slova. Avšak čin neostal nepotrestaný. Strhla sa medzi nimi hádka, v ktorej sa vojak tak rozhneval, že dievča zabil. Azda preto sa dnes neodporúča navštevovať toto miesto po zotmení, údajne tu totiž straší zakliata dievčina. Žeby to bola samotná zradkyňa?

Ako sa dostaneš na miesto?

K hradu Breznica sa vyberte z centra obce Tekovská Breznica po zelenej turistickej značke. Pri vstupe z lúky do lesa sa vydajte smerom vľavo, kadiaľ vás k hradu povedú náučno-poučné drevené tabuľky s múdrosťami starých otcov. Cesta tam trvá približne 1 hod.

ADRESA

Hrad Breznica

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Nočné Revište

Obdivuj nočnú hviezdnu oblohu priamo na hrade a spolu s hvezdármi odhaľ jej tajomstvá.

Hrady a zámky

Revište

15€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€