Spoznaj región

Stredné Slovensko

Príbeh syrára Martina Hiadlovského

Malý Martin presne vedel, kým bude, keď vyrastie – no predsa farmárom, tak ako jeho otec. Od kraviek z rodinnej farmy v Slovenskej Ľupči, ktoré dávali kvalitné, vysokotukové mlieko, viedla jeho cesta na farmárske trhy, výstavy a jarmoky. Na Slovensku i v zahraničí slávili ich zrejúce syry Hiadlovec úspech, no v rodnom kraji, kde bol tento spôsob produkcie syra ešte novinkou, o nich veľa ľudí nevedelo. Po 10 rokoch tak nastal pre Martina čas zamerať sa na rozvoj regiónu. Jeho komunitné projekty dnes zvyšujú povedomie o kvalitných syroch a sprostredkúvajú ľuďom gastronomické zážitky.

Spoznaj región

Stredné Slovensko

Príbeh čipkárky Lily Wilhelmerovej

V malebnej dedinke uprostred hôr kedysi dávno niekto vystrúhal prvé paličky, ktoré dokázali vytvárať nádherné ozdoby. Špaňodolinskí chlapi stvrdli lopotou v baniach a ženy si popri práci okolo domu našli čas aj na jemné umenie. Zázračné paličky a s nimi aj čipkárska zručnosť prechádzali plynutím rokov z matiek na dcéry a vnučky. Aj Pani Lila objavila tieto divotvorné nástroje u svojej mamy. Jej život sa tak pevne spojil s rodnou dedinkou a s spolu ňou aj s čipkárskou tradíciou. Preto, aby však nevyhynula a aby sa paličky neprestali hýbať, zasväcuje pani Lila do tajomstiev výroby špaňodolinských čipiek aj mladých záujemcov.

Región Stredné Slovensko

Stredné Slovensko, región, ktorý je v strede/v srdci všetkého – Slovenska, Európy i medzi horami a kotlinami – nie je to len územie, je to srdcová záležitosť.

Za horami, za dolami, tam v regióne stredného Slovenska hýbalo sa dejinami. Hrady a zámky, povstania aj vzbury pretkali túto zem rovnako ako jej vzácne rudy. Srdce Slovenska, ktoré rýchlo tĺklo a bilo na poplach, vie však aj utíšiť. Liečivé pramene, kúpele a minerálne vody totiž dodávajú tomuto regiónu silu a vďaka horám tu unavený človek zase ožije. Stredné Slovensko to sú miesta, ktoré sú ako srdce, z ktorých prúdi krv do celého tela. Z východu či zo západu, jednoducho zovšadiaľ je sem pomerne blízko a pre mnohých z nás to stále je, aj bude srdcová záležitosť.

Získaj informácie

Informačné centrum Banská Bystrica
Námestie SNP 1
974 01 Banská Bystrica
ic@banskabystrica.sk
+421 (0)48/41 55 085

Informačné centrum Zvolen
Námestie SNP 21/31
960 01 Zvolen
ic@zvolen.sk
+421 (0)45/53 03 405

Informačné centrum Donovaly
Nám. Sv. A. Paduánskeho 136
976 39 Donovaly
info@infodonovaly.sk
+421 (0)48/41 99 900

image/svg+xml