Spoznaj región

Stredné Slovensko

Príbeh syrára Martina Hiadlovského

Malý Martin presne vedel, kým bude, keď vyrastie – no predsa farmárom, tak ako jeho otec. Od kraviek z rodinnej farmy v Slovenskej Ľupči, ktoré dávali kvalitné, vysokotukové mlieko, viedla jeho cesta na farmárske trhy, výstavy a jarmoky. Na Slovensku i v zahraničí slávili ich zrejúce syry Hiadlovec úspech, no v rodnom kraji, kde bol tento spôsob produkcie syra ešte novinkou, o nich veľa ľudí nevedelo. Po 10 rokoch tak nastal pre Martina čas zamerať sa na rozvoj regiónu. Jeho komunitné projekty dnes zvyšujú povedomie o kvalitných syroch a sprostredkúvajú ľuďom gastronomické zážitky.

Spoznaj región

Stredné Slovensko

Príbeh čipkárky Lily Wilhelmerovej

V malebnej dedinke uprostred hôr kedysi dávno niekto vystrúhal prvé paličky, ktoré dokázali vytvárať nádherné ozdoby. Špaňodolinskí chlapi stvrdli lopotou v baniach a ženy si popri práci okolo domu našli čas aj na jemné umenie. Zázračné paličky a s nimi aj čipkárska zručnosť prechádzali plynutím rokov z matiek na dcéry a vnučky. Aj Pani Lila objavila tieto divotvorné nástroje u svojej mamy. Jej život sa tak pevne spojil s rodnou dedinkou a s spolu ňou aj s čipkárskou tradíciou. Preto, aby však nevyhynula a aby sa paličky neprestali hýbať, zasväcuje pani Lila do tajomstiev výroby špaňodolinských čipiek aj mladých záujemcov.

Región Stredné Slovensko

Stredné Slovensko región, ktorý je v strede/v srdci všetkého – Slovenska, Európy i medzi horami a kotlinami – nie je to len územie, je to srdcová záležitosť.

Za horami, za dolami, tam regióne stredného Slovenska hýbalo sa dejinami. Hrady a zámky, povstania aj vzbury pretkali túto zem rovnako ako jej vzácne rudy. Srdce Slovenska, ktoré rýchlo tĺklo a bilo na poplach, vie však aj utíšiť. Liečivé pramene, kúpele a minerálne vody totiž dodávajú tomuto regiónu silu a vďaka horám tu unavený človek zase ožije. Stredné Slovensko to sú miesta, ktoré sú ako srdce, z ktorých prúdi krv do celého tela. Z východu či zo západu, jednoducho zovšadiaľ je sem pomerne blízko a pre mnohých z nás to stále je, aj bude srdcová záležitosť.

Spoznaj s nami TOP atraktivity regiónu

Lyžovačka, pamiatky, kultúra, hory, jaskyne a mnoho ďalšieho zažijete a objavíte v srdci Slovenska.

1. PARK SNOW Donovaly

Na Donovaloch možno ľahko prejsť nielen z jedného národného parku do druhého, ale aj cez hranicu, ktorá nás oddelila od detstva, hier a zábavy. Po zjazdovkách, bežeckých tratiach, peších a cyklistických trasách sa dá ľahko preletieť do sveta aktívneho oddychu. A nemusí byť človek paraglidista, dobrodružstvo naňho čaká aj na bobovej dráhe, či v lanovom centre. Najmä deti sa môžu vyšantiť na trampolínach a spraviť prvé lyžiarske oblúčiky vo Funparku – najväčšom areáli na výučbu lyžovania v strednej Európe. Okrem toho je pre ne celoročne pripravených množstvo atrakcií a podujatí, napr. v rozprávkovej dedinke Habakuky, detskom mestečku Donovalkovo, či Myšiačikovom vodnom svete.

2. Špania Dolina

Veľa vody už pretieklo spod Prašivej najstarším a najdlhším banským vodovodom na Slovensku do baní Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti pri Španej Doline. Význam tejto horskej dedinky približuje banícky náučný chodník, expozícia v bývalej klopačke i Múzeum medi, ktorá sa tu v minulosti ťažila a ktorá sa dostala až na loď objaviteľa Ameriky. Dodnes tu vzniká aj známa špaňodolinská čipka. Romantické prostredie s pamiatkami ľudovej architektúry, panoráma s neodmysliteľným ranogotickým kostolíkom láka na prechádzky a objavovanie histórie tejto významnej lokality.

3. Centrum mesta Banská Bystrica

Medená Banská Bystrica patrila vďaka nerastnému bohatstvu k trojlístku najvýznamnejších stredoslovenských banských miest. Najväčší rozmach zaznamenalo tunajšie baníctvo v 15.-16. stor. za pôsobenia Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti, svojho času jedného z najväčších producentov medi na svete.

Do slávnej minulosti návštevníka ľahko prenesie centrum s barbakanom, kostolmi, radnicou, baštami a zvyškami mestského opevnenia. Dominuje mu hlavné námestie lemované vzácnymi historickými budovami. Táto časť pulzuje životom predovšetkým počas letných dní, je miestom stretnutí a dejiskom podujatí, ktoré spájajú celé mesto.

4. Múzeum SNP

Do novodobých dejín sa Banská Bystrica zapísala najmä vyhlásením Slovenského národného povstania – druhým najväčším celonárodným povstaním proti fašizmu počas druhej svetovej vojny. Tieto udalosti pripomína múzeum v Pamätníku SNP. Architektonicky zaujímavá budova plná symbolov je sama o sebe nezameniteľným objektom. Expozície múzea prinášajú mrazivé detaily z dejín fašistických diktatúr, holokaustu a protifašistického odporu na Slovensku i vo svete. Atmosféru bojov počas Povstania dotvára aj v skanzen ťažkej bojovej techniky priamo v areáli múzea.

5. Pustý hrad

Úpadok starého hradu nad Zvolenom, ktorý kedysi patril k tým najrozsiahlejším na Slovensku i v strednej Európe, odštartovala výstavba nového kráľovského sídla priamo v meste. Po požiari v 15.storočí pri dobýjaní vojskami Jána Huňadyho hrad začal napĺňať význam svojho mena, pod ktorým ho poznáme dnes. Pustý hrad však vďaka archeologickému výskumu postupne vystupuje z chrapačia a lesa a odkrýva svoje dávne tajomstvá a poklady. Dochovali sa napr. dôkazy o osídlení tohto miesta už v dobe bronzovej, či zvyšky obytnej veže štvorcového pôdorysu (donjonu) – jednej z najväčších stredovekých rezidenčných stavbieb v strednej Európe. Zachovaný komplex zrúcanín je otvorený pre turistov i pre nádherné výhľady na Zvolenskú kotlinu a okolité pohoria.

6. Hrad Slovenská Ľupča

Ľupčiansky hrad z 13. storočia kedysi dostávali do vena uhorské kráľovné a v okolitých lesoch sa počas poľovačiek preháňali aj samotní panovníci. Pod viac ako 700-ročnou lipou – jedným z najstarších stromov na Slovensku, vraj kedysi rád sedával aj kráľ Matej Korvín, ktorý dal stromu aj meno. Hrad prechádzal z rúk do rúk, zažil turbulencie počas stavovských povstaní, slúžil vojsku, ako väzenie i výchovný ústav, vyrastali tu siroty, bol pozorovateľom rehoľného života. Jeho skazu pomohla odvrátiť rozsiahla rekonštrukcia zo strany súčasného vlastníka Železiarní Podbrezová.

7. Drevený artikulárny kostol Hronsek

Bolo to ako v rozprávke – takmer nesplniteľná úloha. Počas silnej katolizácie mali síce evanjelici povolenú výstavbu vlastných kostolov, nesmeli však mať ani jedinú kovovú súčasť, museli byť postavené bez veže a dokončené v priebehu jedného roku. Tak vzniklo osem drevených kostolíkov Karpatského oblúka zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jeden z nich sa nachádza aj na strednom Slovensku v obci Hronsek pri Banskej Bystrici. V ňom spečatili svoj manželský sľub aj básnik Andrej Sládkovič a jeho vyvolená Júlia Sekovičová.

8. Park tmavej oblohy Veľká Fatra

Ak sa chcete pokochať nebom posiatym hviezdami, zavítajte po západe slnka do Parku tmavej oblohy vo Veľkej Fatre. Tu chránení pred svetelným smogom, objavíte hviezdy, ktoré sa zvyčajne ľudskému oku vyhýbajú. Je to trest za nerešpektovanie prírodného zákona tmy, no hrebeň Veľkej Fatry sa mu opäť podriaďuje. Odmenou pre všetkých svetelne bezúhonných astroturistov je potom nádherné hviezdne predstavenie.

Rezervuj si zážitky

Či si už bol alebo nebol v našom kraji, stále je u nás čo nové objavovať. Osem destinácií ponúka nevšedné zážitky, ktoré vás zavedú na malebný vidiek spojený s poznávaním tradícií, dobrodružstvom či spomalením.

STREDNÉ SLOVENSKO

Medena_Bystrica_2_Stredne_Slovensko

Medená Bystrica

Zábavno-náučná hra, ktorá dovedie teba a tvoj tím do zákutí mesta kde sa dozvieš veci doposiaľ nepoznané.

city game

Banská Bystrica

29€

STREDNÉ SLOVENSKO

Histroricka_skola03_01

Historická škola prof. Jozefa Mistríka

Vráť sa do minulosti a školskej lavice, z ktorej nebudeš chcieť uniknúť. Zároveň odhaľ tajomstvá baníckej dedinky.

Workshop

Špania Dolina

10€

STREDNÉ SLOVENSKO

Zvolenský zámok

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

5€

STREDNÉ SLOVENSKO

Beljak_Pusty_hrad_tit_FHD

Tajomstvá Pustého hradu

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Zvolen

5€

Navštív TOP podujatia v regióne

Rôznorodosť Banskobystrického kraja sa premieta aj do skladby podujatí z jednotlivých destinácií. Podľa toho, čo sa komu páči, treba si nájsť to “pravé orechové”. Niektorí obľubujú čas strávený aktívne, iní kultúrne a mnohí sa prispôsobujú pri rozhodovaní svojim deťom. Tak sa pusti do hľadania podujatia, ktoré ťa najviac zaujme a príď na návštevu regiónu.

Stredné Slovensko

Mičinský pitvor (divadelno-hudobný festival)

5.ročník festivalu s podtitulom "...bude to cirkus!" v uličkách dedinky nedaľeko Banskej Bystice.

12. - 14. 06. 2020

Divadlo, Hudba

Horná Mičiná

Stredné Slovensko

SIAF - Medzinárodné letecké dni

Nenechaj si ujsť najväčšiu a najprestížnejšiu leteckú udalosť na Slovensku.

29. - 30. 08. 2020

Letecká prehliadka

Letecká základňa Sliač

Stredné Slovensko

363. Radvanský jarmok

Obľúbený a zameraný na tradície. Každý rok ho navštevujú remeselníci z rôznych kútov Slovenska i z okolitých krajín.

11. - 13. 09. 2020

Remeslá, Trhy

Banská Bystrica

Stredné Slovensko

Banskobystrické Vianoce

Čarovná atmosféra Námestia SNP, voňavý punč či pečené klobásky, ktoré patria k sviatočnému obdobiu.

December 2020

Adventné podujatia

Banská Bystrica

Získaj informácie

Informačné centrum Banská Bystrica
Námestie SNP 1
974 01 Banská Bystrica
ic@banskabystrica.sk
+421 (0)48/41 55 085

Informačné centrum Zvolen
Námestie SNP 21/31
960 01 Zvolen
ic@zvolen.sk
+421 (0)45/53 03 405

Informačné centrum Donovaly
Nám. Sv. A. Paduánskeho 136
976 39 Donovaly
info@infodonovaly.sk
+421 (0)48/41 99 900

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja