Spoznaj región

Banská Štiavnica

Príbeh vinára Miroslava Bahnu

Len cez Štiavnické hory mal Miroslav z rodného Pukanca do Banskej Štiavnice blízko. Už ako chlapec tu trávil každé leto a keď sa z neho stal mládenec, splnil si svoj sen a presťahoval sa tu natrvalo. Spolu s bratom počúvli rady múdrych predkov a vrátili sa k rodinnej vinárskej tradícii. O lahodnom nápoji z týchto chotárov však nevedelo veľa slovenských znalcov vín. Bratia Bahnovci teda spojili lokálnych producentov vín do projektu ViNOCENTRUM a spolu s festivalom Štiavnická vínna špacírka prispeli k tomu, aby sa zvesť o jedinečnom spojení miestneho koloritu s kvalitným produktom tunajších viníc, šírila z jedinečného regiónu do celého sveta.

Spoznaj región

Banská Štiavnica

Príbeh architektky Kataríny Voškovej

Cesty Kataríny už ako adeptky architektúry často smerovali do Banskej Štiavnice. Nielen pre svojský pôvab krajiny poznačenej stáročiami banskej ťažby, ale aj pre fascinujúci odkaz generácií Štiavničanov, zakliaty v schátraných pamiatkach tohto mesta a čakajúci na odkliatie – obnovu a návrat života do nich. Jedna z pamiatok ju však od začiatku osobitne trápila: O neutešenom stave Banskoštiavnickej kalvárie vedeli mnohí, no na jej obnovu si celé roky nikto netrúfal. Katarína sa však nedala odradiť a už vyše desaťročia spolu s ostatnými členmi Kalvárskeho fondu úporne bojuje proti stopám neľútostného času a ľudskej ľahostajnosti, aby Kalvária opäť žiarila vo svojej pôvodnej kráse.

Región Banská Štiavnica

Za horami, za dolami, tam pri zlatej Banskej Štiavnici bola príroda mimoriadne štedrá a už v minulosti dokázali ľudia toto požehnanie zúročiť a sami k nemu prispieť svojimi poznatkami a výtvormi. Tu sa písali dejiny baníctva tučným, neignorovateľným písmom a kto ich chce čítať, musí prísť aj sem. Zaľúbiť si tieto miesta, kde našiel svoju múzu aj autor najslávnejšej ľúbostnej slovenskej básne, nie je vôbec ťažké. Svedčí o tom rozhodnutie UNESCO chrániť ich, ako aj obľúbenosť tejto destinácie u turistov, či umelcov. Dokonalému spojeniu bohatej histórie a živého kultúrneho ducha v objatí krásnej prírody jednoducho nemožno odolať.

Získaj informácie

Informačné centrum Banská Štiavnica
Námestie sv. Trojice č.6
969 01 Banská Štiavnica

 

ic@banskastiavnica.sk
+421 (0)45/694 96 53

image/svg+xml

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja