Spoznaj región

Banská Štiavnica

Príbeh vinára Miroslava Bahnu

Len cez Štiavnické hory mal Miroslav z rodného Pukanca do Banskej Štiavnice blízko. Už ako chlapec tu trávil každé leto a keď sa z neho stal mládenec, splnil si svoj sen a presťahoval sa tu natrvalo. Spolu s bratom počúvli rady múdrych predkov a vrátili k rodinnej vinárskej tradícii. O lahodnom nápoji z týchto chotárov však nevedelo veľa slovenských znalcov vín. Bratia Bahnovci teda spojili lokálnych producentov vín do projektu ViNOCENTRUM a spolu s festivalom Štiavnická vínna špacírka prispeli k tomu, aby sa zvesť o jedinečnom spojení miestneho koloritu s kvalitným produktom tunajších viníc, šírila z jedinečného regiónu do celého sveta.

Spoznaj región

Banská Štiavnica

Príbeh architektky Kataríny Voškovej

Cesty Kataríny už ako adeptky architektúry často smerovali do Banskej Štiavnice. Nielen pre svojský pôvab krajiny poznačenej stáročiami banskej ťažby, ale aj pre fascinujúci odkaz generácií Štiavničanov, zakliaty v schátraných pamiatkach tohto mesta a čakajúci na odkliatie – obnovu a návrat života do nich. Jedna z pamiatok ju však od začiatku osobitne trápila: O neutešenom stave Banskoštiavnickej kalvárie vedeli mnohí, no na jej obnovu si celé roky nikto netrúfal. Katarína sa však nedala odradiť a už vyše desaťročia spolu s ostatnými členmi Kalvárskeho fondu úporne bojuje proti stopám neľútostného času a ľudskej ľahostajnosti, aby Kalvária opäť žiarila vo svojej pôvodnej kráse.

Región Banská Štiavnica

Za horami, za dolami, tam pri zlatej Banskej Štiavnici bola príroda mimoriadne štedrá a už v minulosti dokázali ľudia toto požehnanie zúročiť a sami k nemu prispieť svojimi poznatkami a výtvormi. Tu sa písali dejiny baníctva tučným, neignorovateľným písmom a kto ich chce čítať, musí prísť aj sem. Zaľúbiť si tieto miesta, kde našiel svoju múzu aj autor najslávnejšej ľúbostnej slovenskej básne, nie je vôbec ťažké. Svedčí o tom rozhodnutie UNESCO chrániť ich, ako aj obľúbenosť tejto destinácie u turistov, či umelcov. Dokonalému spojeniu bohatej histórie a živého kultúrneho ducha v objatí krásnej prírody jednoducho nemožno odolať.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Na svoje si prídu nielen milovníci technických a banských pamiatok, ale aj umelci, milovníci prírody či zamilovaní.

1. Kalvária

Nech sa na vrchole Štiavnickej kalvárie obrátite na ktorúkoľvek stranu, čaká na vás zovšadiaľ priam kráľovský výhľad. A  v prípade jednej z najkrajších barokových stavieb tohto typu v Európe sa veru, zdá sa, všetko na dobré obrátilo. Kým v roku 2007 bola ešte na Zozname stovky najohrozenejších pamiatok sveta, už o rok neskôr sa začala jej obnova. Kým pri ostatných kalváriách sa väčšinou zastavíte 14-krát, pri tej štiavnickej to bude určite niečo extra – až 17 zastavení.

2. Systém baní a štôlní

Štiavnické striebro a zlato sa stalo súčasťou cudzích pokladov, no ich dobýjanie prinieslo bohatstvo aj samotnému regiónu. Kým v legende ho pastierovi ukázali dve jašterice, dnešnému návštevníkovi ho odhalia tunajšie banské múzeá a expozície. Ak sa chcete dozvedieť o veľkých prvenstvách, kraj nazývaný Zem baníkov určite neobíďte.

3. Štiavnické tajchy

Kedysi dávno usadili baníci do prírody reťaz unikátnych umelých jazier – tajchov. Tým skrotili energiu vody a oslobodili mnoho ľudí i koní od ťažkej práce v podzemí. Dnes tu putujú ľudia hlavne za oddychom – v plavkách, s udicou, s korčuľami, do člna, či na bicykli.

4. Vrch Sitno

Nech bude na Slovensku akokoľvek zle, vždy bude nádej na oslobodenie. Práve tu na najvyššom kopci Štiavnických vrchov spia podľa povesti naši záchrancovia – Sitnianski rytieri. Ak máte pocit, že nastal čas zobudiť ich, vyberte si ktorúkoľvek z ciest, ktorá sem vedie. Zo zrúcaniny dávneho hradu im stačí len ukázať smer. A navyše vidno stadiaľto do široka i do ďaleka.

5. Múzeum vo Svätom Antone

Malé i veľké princezné priláka kaštieľ vo Svätom Antone, ktorým nepohŕdol ani bulharský cár. A  naozajstná kráľovná tu nechala svadobný dar pre svoju dcéru. No ani pri mládencoch nestrelíte v Antone vedľa. Návšteva jedinečného poľovníckeho múzea je trofejou, ktorá sa vám bude pripomínať ešte dlho.

Navštív TOP podujatia v regióne

Rôznorodosť Banskobystrického kraja sa premieta aj do skladby podujatí z jednotlivých destinácií. Podľa toho, čo sa komu páči, treba si nájsť to “pravé orechové”. Niektorí obľubujú čas strávený aktívne, iní kultúrne a mnohí sa prispôsobujú pri rozhodovaní svojim deťom. Tak sa pusti do hľadania podujatia, ktoré ťa najviac zaujme a príď na návštevu regiónu.

Banská Štiavnica

Festival kumštu, remesiel a zábavy

Festival otvára letnú sezónu i svet často zabudnutých starých remesiel.

máj 2020

Remeslá

Slovenské banské múzeum

Banská Štiavnica

Aj čerstvý vietor kabaretu a pouličného umenia patrí k štiavnickej jeseni.

august/september 2020

Pouličné umenie, Divadlo

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Salamandrové dni

Veľký, živý sprievod pripominajúci dávnu tradíciu lúčenia sa baníckych a lesníckych študentov.

september 2020

Hudba, Divadlo

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Štiavnická vínna špacírka

Festival vinárstiev z okolia štiavnického stratovulkánu a ich vín s unikátnym terroir.

november 2020

Víno

ViNOCENTRUM

Získaj informácie

Informačné centrum Banská Štiavnica
Námestie sv. Trojice č.6
969 01 Banská Štiavnica

 

ic@banskastiavnica.sk
+421 (0)45/694 96 53

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja