Spoznaj región

Banská Štiavnica

Príbeh vinára Miroslava Bahnu

Len cez Štiavnické hory mal Miroslav z rodného Pukanca do Banskej Štiavnice blízko. Už ako chlapec tu trávil každé leto a keď sa z neho stal mládenec, splnil si svoj sen a presťahoval sa tu natrvalo. Spolu s bratom počúvli rady múdrych predkov a vrátili k rodinnej vinárskej tradícii. O lahodnom nápoji z týchto chotárov však nevedelo veľa slovenských znalcov vín. Bratia Bahnovci teda spojili lokálnych producentov vín do projektu ViNOCENTRUM a spolu s festivalom Štiavnická vínna špacírka prispeli k tomu, aby sa zvesť o jedinečnom spojení miestneho koloritu s kvalitným produktom tunajších viníc, šírila z jedinečného regiónu do celého sveta.

Spoznaj región

Banská Štiavnica

Príbeh architektky Kataríny Voškovej

Cesty Kataríny už ako adeptky architektúry často smerovali do Banskej Štiavnice. Nielen pre svojský pôvab krajiny poznačenej stáročiami banskej ťažby, ale aj pre fascinujúci odkaz generácií Štiavničanov, zakliaty v schátraných pamiatkach tohto mesta a čakajúci na odkliatie – obnovu a návrat života do nich. Jedna z pamiatok ju však od začiatku osobitne trápila: O neutešenom stave Banskoštiavnickej kalvárie vedeli mnohí, no na jej obnovu si celé roky nikto netrúfal. Katarína sa však nedala odradiť a už vyše desaťročia spolu s ostatnými členmi Kalvárskeho fondu úporne bojuje proti stopám neľútostného času a ľudskej ľahostajnosti, aby Kalvária opäť žiarila vo svojej pôvodnej kráse.

Región Banská Štiavnica

Za horami, za dolami, tam pri zlatej Banskej Štiavnici bola príroda mimoriadne štedrá a už v minulosti dokázali ľudia toto požehnanie zúročiť a sami k nemu prispieť svojimi poznatkami a výtvormi. Tu sa písali dejiny baníctva tučným, neignorovateľným písmom a kto ich chce čítať, musí prísť aj sem. Zaľúbiť si tieto miesta, kde našiel svoju múzu aj autor najslávnejšej ľúbostnej slovenskej básne, nie je vôbec ťažké. Svedčí o tom rozhodnutie UNESCO chrániť ich, ako aj obľúbenosť tejto destinácie u turistov, či umelcov. Dokonalému spojeniu bohatej histórie a živého kultúrneho ducha v objatí krásnej prírody jednoducho nemožno odolať.

Rezervuj si zážitky

Či si už bol alebo nebol v našom kraji, stále je u nás čo nové objavovať. Osem destinácií ponúka nevšedné zážitky, ktoré vás zavedú na malebný vidiek spojený s poznávaním tradícií, dobrodružstvom či spomalením.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Židovská Štiavnica

Židovská Štiavnica

Vydaj sa na prehliadku mestom a pátraj s nami po príbehoch významných židovských rodín z Banskej Štiavnice.

Komentovaná prehliadka

Banská Štiavnica

7€

BANSKÁ ŠTIAVNICA

ViNOCENTRUM Banská Štiavnica

Ochutnávka vín spod sopky

Privátna degustácia lokálnych vín z oblasti Štiavnických vrchov, kde vinohrady rastú na sopečnej pôde.

Víno

Banská Štiavnica

12€

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Oberacka-po-Sebechlebsky-podujatie-small

Prehliadka vinárskej osady Stará Hora s ochutnávkou vína

Vydaj sa s nami na návštevu tradičných vínnych pivničiek, ktoré ukrývajú vzácne starohorské samorodé vína.

Víno, exkurzia

Stará Hora

25€

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Stiavnicka_Anca_1

Nočná jazda strašidelnou Štiavnicou

Vyhliadková jazda za záhadami Štiavnice s prehliadkou tajomného renesančného paláca a ilúzií Infinitória v ňom ukrytého.

Vyhliadková jazda

Banská Štiavnica

16€

Získaj informácie

Informačné centrum Banská Štiavnica
Námestie sv. Trojice č.6
969 01 Banská Štiavnica

 

ic@banskastiavnica.sk
+421 (0)45/694 96 53

image/svg+xml

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja