Spoznaj región

Gemer

Majster kováč Dušan Klimo

Zrodenie remeselníka v kováčskom umení si podľa tradície vyžaduje štyri roky strávené u štyroch rôznych kováčskych majstrov. Až potom vie človek správne privolať pomoc všetkých štyroch živlov a do predmetu dokonale vdýchnuť život. Takto nejako vznikala aj kováčska dielňa Perunis Dušana Klima. Spojením starodávnych postupov a moderných technológií v nej vytvára originálne predmety – väčšinou nože a šperky, ktoré odrážajú osobnosť ich budúceho majiteľa. Umenia remesla zároveň pretvára aj osobnosť samotného majstra a to je to, čo Dušana na tejto práci najviac napĺňa.

Spoznaj región

Gemer

Krajinkár z Gemera Maroš Detko

Cesta je cieľ a kde je vôľa, tam je i cesta, povedal si pravdepodobne Maroš Detko, keď sa na základnej škole nenechal odradiť tým, že fotoaparát jeho starého otca už veľmi nefungoval. No i tak spolužiakov a kamarátov mohol fotiť aj bez filmu a bez fotiek. Jeho prvé snímky sa vynorili v kúpeľni, ktorá slúžila ako tmavá komora, vďaka vývojke i ustaľovaču zmiešaným vo fľašiach od kompótov. Nuž taký bol začiatok cesty fotografa, po ktorej kráča pán Maroš dodnes, aj keď ten chodník už nadobudol inú, digitálnu podobu.

Región Gemer

Za horami, za dolami leží Gemer rozprávkový. Železná cesta tu, zdá sa, zhrdzavela huty a bane, a človek ju už dávno opustil. Stále je tu však čo hľadať. Aj keď už nie v baniach, ale stále pod zemou, a to v tajomných jaskynných chodbách. Ak zatúžiš po tichu ukrytom za starými múrmi gotických kostolíkov či miestnych hradov, alebo na šírych planinách v sprievode huculských koní, tak objavíš aj krásu Slovenského krásu a jedinečný Slovenský raj.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Najteplejšia vodná plocha na Slovensku a tunely či viadukt uprostred ničoho, po ktorom nikdy neprefičal vlak. Gemer ukrýva mnoho tajomstiev. Nastal čas na ich objavovanie.

1. Ochtinská aragonitová jaskyňa

Na svete sú sprístupnené len tri aragonitové jaskyne, v Európe je len jedna, a to práve na Slovensku. Výnimočná výzdoba Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorá je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO, sa začala tvoriť už pred skoro 140 tisícmi rokov. K najstarším obličkovitým dekoráciám sa pridružili biele, čisté útvary pripomínajúce trsy tráv a najmladšie fázy vývinu dokladajú miniatúrne vejáriky. Tu pod zemou možno obdivovať aj najpríťažlivejšiu odrodu aragonitu tzv. železný kvet, ktorý sa podobá na morský koral, a v umelom osvetlení Siene Mliečnej dráhy zase uvidieť aragonitové hviezdnaté nebo.

2. Kaštieľ a park Betliar

Kaštieľ v Betliari si ako jediný na Slovensku po roku 1945 zachoval pôvodné zariadenie a bohaté zbierky. Koho zaujíma život šľachty a jeho služobníctva, nech sa prejde touto luxusnou rezidenciou. Dobový nábytok, rukopisy, úžitkové a umelecké artefakty, či kuriozity vo svojom honosnom poľovníckom sídle hromadili Andrássyovci – jeden z najvýznamnejších aristokratických rodov 19. storočia. Za prechádzku stojí aj rozsiahly anglický park s cudzokrajnými drevinami, 10 metrov vysokým umelým vodopádom, fontánami, pavilónmi, či grottou, v ktorej vraj panstvo chovalo ľadové medvede. Park sa prirodzene prelieva do lesov, v ktorých sa kedysi konali chýrne poľovačky pre uhorskú elitu.

3. Národný Park Muránska planina

Národný park Muránska planina zatiaľ uniká zaslúženej pozornosti. Ťažký terén, hlboké doliny a rozľahlé lesy pôsobia na človeka nedostupne, a tak tunajšia príroda neprichádza o svoju neporušenosť. Pritom vzácneho návštevníka dokáže oblažiť nádhernými výhľadmi na malebnú scenériu, ruiny legendami opradeného hradu, či na polo divoké stáda koní na horských lúkach. Len tu sa možno pokochať vzácnymi endemitmi, kvietkami lykovca muránskeho a zazrieť také množstvo sysľov, ktoré turistom jedia z rúk. Tajomstvá viac ako 500 jaskýň a priepastí krajina tiež neprezrádza každému, príďte si vypočuť ten šepot.

4. Tunely a viadukt Gemerské spojky v Magnezitovciach

Vydajte sa po stopách nikdy nezrealizovaného projektu Gemerských spojok, ktoré mali prepojiť sieť železníc roztrhnutých po Viedenskej arbitráži, keď južná časť nášho územia pripadla Maďarsku. Slavošovským tunelom stočeným do písmena S žiaden vlak nikdy neprešiel, keďže po jeho dokončení v roku 1949 už celý projekt stratil svoj význam. 2,4 km a 45 minút dlhá prechádzka v tichu a tme prerušenej len baterkou namierenou na cestu i na jaskynnú výzdobu na stenách, je ozaj nevšedným zážitkom. Vidieť sa oplatí aj oveľa kratší Koprášsky tunel a viadukt.

5. Vodná nádrž Teplý vrch

Teplý vrch pri Rimavskej Sobote je najteplejšou vodnou plochou na Slovensku. Poteší milovníkov kúpania, jachtingu, rybolovu a vodných športov. Časť jeho brehov je hniezdiskom vodného vtáctva a z náučného chodníka možno vtáky aj pozorovať. V blízkosti sa nachádza chránená oblasť, v ktorej sa udomácnili cudzokrajné hykórie.

Získaj informácie

Turistické informačné centrum Revúca
Muránska 18
050 01 Revúca
tic@revuca.sk
+421 (0)58/28 51 558

Turistické informačné centrum Rimavská Sobota
Hlavné námestie 2
979 01 Rimavská Sobota
tic@rimavskasobota.sk
+421 (0)47/56 23 645

Turisticko informačná kancelária Rožňava
Námestie baníkov 32
048 01 Rožňava
info@tikroznava.sk
+421 (0)948 205 226

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja