Spoznaj región

Gemer

Majster kyjatických hračiek Ladislav Hedvigi

Farebné koníky, nábytok pre bábiky či drevené kohútiky tvorené z tvrdého bukového dreva, žiariace pestrosťou farieb a jedinečnosťou vzorov. To sú tradičné kyjatické hračky, ktoré ešte nedávno mohli zapadnúť prachom do zabudnutia. Ich výroby sa našťastie ujal Ladislav Hedvigi z Gemera, ktorý cenné poznatky získal od posledných majstrov tohto remesla. A tak ponorený do práce vo svojej dielni drevu vdychuje pôvodné tvary, vzory i farby. Hodiny majstrovania stoja za jeho výrobkami.

Spoznaj región

Gemer

Majsterka čierneho remesla Andrea Ďurčová

Andy sa pri maminej sukni veľa nezvŕtala. Väčšinu času trávila v kováčskej vyhni s otcom, ktorý od rána do večera kul zo železa najrôznejšie produkty. V očiach jej horeli ohníčky šťastia, keď si po prvýkrát vyskúšala ,,čierne remeslo” svojich predkov. Roky plynuli a z Andy sa stala vyštudovaná kováčka. Uprostred sopečného kraja Cerovej vrchoviny len kúsok od dedinky Hajnáčka vybudovala vlastnú kováčsku dielňu. Talentované dievča môžete často vídať na rôznych remeselných trhoch a hradných slávnostiach. Ženské ruky dodávajú tomuto na prvý pohľad mužskému remeslu to pravé ohnivé srdce a jemné detaily.

Spoznaj región

Gemer

Krajinkár z Gemera Maroš Detko

Cesta je cieľ a kde je vôľa, tam je i cesta, povedal si pravdepodobne Maroš Detko, keď sa na základnej škole nenechal odradiť tým, že fotoaparát jeho starého otca už veľmi nefungoval. No i tak spolužiakov a kamarátov mohol fotiť aj bez filmu a bez fotiek. Jeho prvé snímky sa vynorili v kúpeľni, ktorá slúžila ako tmavá komora, vďaka vývojke i ustaľovaču zmiešaným vo fľašiach od kompótov. Nuž taký bol začiatok cesty fotografa, po ktorej kráča pán Maroš dodnes, aj keď ten chodník už nadobudol inú, digitálnu podobu.

Región Gemer

Za horami, za dolami leží Gemer rozprávkový. Železná cesta tu, zdá sa, zhrdzavela huty a bane, a človek ju už dávno opustil. Stále je tu však čo hľadať. Aj keď už nie v baniach, ale stále pod zemou, a to v tajomných jaskynných chodbách. Ak zatúžiš po tichu ukrytom za starými múrmi gotických kostolíkov či miestnych hradov, alebo na šírych planinách v sprievode huculských koní, tak objavíš aj krásu Slovenského krasu a jedinečný Slovenský raj.

Získaj informácie

Turistické informačné centrum Revúca
Muránska 18
050 01 Revúca
tic@revuca.sk
+421 (0)58/28 51 558

Turistické informačné centrum Rimavská Sobota
Hlavné námestie 2
979 01 Rimavská Sobota
tic@rimavskasobota.sk
+421 (0)47/56 23 645

Turisticko informačná kancelária Rožňava
Námestie baníkov 32
048 01 Rožňava
info@tikroznava.sk
+421 (0)948 205 226

image/svg+xml