Spoznaj región

Gron

Príbeh dobrohudca Dominika Garaja

Gajdy a gajdošov bolo v stredoslovenskej obci Veľká Lehota počuť už od nepamäti. Garajovci vedeli na týchto nástrojoch nielen vyhrávať, ale boli známi aj tým, že ich dokázali vyrobiť. Tajomstvo tejto tvorby sa v rode zdedilo z deda na otca, syna i vnuka. Dominik Garaj už gajdy nevyrába, no aj naďalej vedie folklórnu gajdošskú skupinu, ktorú sám založil. Po pôsobení v amatérskom divadle sa teraz snaží vyrozprávať príbeh obce tak, ako ho zaznamenali jej starší obyvatelia.

Spoznaj región

Gron

Príbeh hrnčiara Jána Fialu

Obec Brehy sa kedysi pýšila hrnčiarstvom a keď sa točil dokument o zvykov v rôznych obciach, oslovili aj Jána Fialu. Jeho otec – sám hrnčiar – umrel, keď mal Janko pätnásť, no vďaka tomuto podnetu sa vrátil do svojho detstva, keď otca pozoroval pri práci. Začal sa priúčať tomuto remeslu, hoci už mal asi 30 a nebola to práve ľahká škola. Po dlhých desiatich rokoch zbierania skúseností sa jeho výrobky a nástroje dostali do rôznych dokumentov, rozprávok a filmov. Keďže prácu na hrnčiarskom kruhu si chcú vyskúšať aj iní, navštevuje jarmoky, školy a organizuje tvorivé dielne. Okrem toho prebral aj výrobu známych fajok, tzv. štiavničiek.

Región Gron

Za horami, za dolami, tam, kde už mohutnie Hron a krajina padá do nížiny, leží oblasť Gron. Na strednom Pohroní lemuje moderné trasy Pohronská hradná cesta. Kedysi tvorila štít na ochranu bohatých banských miest, akými boli aj Kremnica a Nová Baňa. Pri tzv. Slovenskej bráne stráži druhý najstarší kláštor na slovenskom území svoje tajomstvá. Pokoj a osobité zvyky zase charakterizujú život na vidieku – na roztrúsených kopaničiarskych sídlach tzv. štaloch. Gron je aj miestom stretnutí milovníkov osobitých hudobných nástrojov – gájd, či heligónky.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Spoznajte s nami tajomstvá dávnych čias, ktoré skrývajú hrady pri rieke Hron, alebo sa rozhliadnite do diaľav zo zaujímavých vyhliadkových miest. A keď vám nebude stačiť pohľad na nádhernú krajinu, máme tu ešte jeden tip – čo tak nazrieť do vesmíru …

1. Pohronská hradná cesta – Kláštor Hronský Beňadik, hrad Revište a hrad Šášov

Pohronskú cestu hradov, pevností a strážnych veží tiahnúcich sa popri rieke zdobí aj “Perla Pohronia” – kláštor v Hronskom Beňadiku. Spomína sa už v 11. stor. a uchováva vzácnu relikviu krvi Kristovej. Pohronská hradná cesta kontrolovala prístup k bohatým banským mestám a kláštor v obavách z tureckého nebezpečenstva nadobudol podobu renesančnej pevnosti. K množstvu kamenných strážcov patria aj hrady Revište a Šášov. Krásne výhľady, ktoré svojou polohou ponúkajú, už nie sú prejavom ostražitosti a úzkosti, ale tešia a nabíjajú energiou. Oba v lete pozývajú na rôzne podujatia.

2. Plochá dráha Žarnovica

V súčasnosti jediná plochá dráha na Slovensku sa nachádza v Žarnovici. Prví pretekári po nej prefrčali v roku 1953 a odvtedy sa po jej tmavom ovále točí bohatá tradícia rôznych plochodrážnych podujatí. V súčasnosti sa tu vďaka Speedway Clubu Žarnovica rozvrčali motocykle na plný plyn. Klub odštartováva na svojej dráhe preteky rôznych kategórií na medzinárodnej úrovni: kvalifikáciu do Grand Prix – majstrovstiev sveta či finále Európskeho pohára do 19 rokov alebo Zlatú prilbu SNP. Prostredníctvom Speedway Academy na motorky nasadajú ďalšie generácie pretekárov.

3. Vtáčnik (1346 m.n.m.)

Výstup lesom a čučoriedím, popri pôsobivých andezitových útvaroch na Vtáčnik, najvyšší vrch na strednom Pohroní a najvyšší kopec rovnomenného pohoria, nie je celkom bez námahy, no na jeho vrchole už berie dych zaslúžená odmena: panoramatické výhľady na Hornonitriansku a Žiarsku kotlinu, vrchy Štiavnického pohoria, Poľanu a Nízke Tatry. Lesnatá dominanta nad Kľačianskou dolinou počas 2. svetovej vojny poskytovala úkryt miestnym i partizánom, no musela sa aj prizerať masakrom v obciach Kľak a Ostrý Grúň. Dodnes jej tieto pohnuté časy pripomína Partizánska chata, nazývaná aj Škurátka, hrob kapitána Červenej armády Petra Chvorosta i tzv. Partizánsky les v tvare päťcípej hviezdy.

4. Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Ak Vás zaujíma dianie na oblohe, ak sa chcete zorientovať v spleti hviezd, pozorovať vesmírne objekty pomocou špeciálnej astronomickej techniky a s výkladom odborníka, určite navštívte Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Na umelej oblohe planetária sú pre vás pripravené demonštrácie astronomických úkazov a vďaka simulácii sa dokážete preniesť do kože pozorovateľa na akomkoľvek mieste na Zemi. Podujatia s astronomickou problematikou rozširujú aj cestopisné, hudobné a umelecké programy. Súčasťou Krajskej hvezdárne sú aj hvezdárne v Banskej Bystrici a v Rimavskej Sobote.

5. Rozhľadňa Háj Nová Baňa

K jednému z najkrajších výhľadov pri Novej Bani vás zavedie náučný chodník Zvonička. Na vrchu Háj sa nachádza rozhľadňa postavená z dreva a ryolitu, ktorý sa kedysi ťažil v neďalekom kameňolome. Vyrábali sa z neho mlynské kolesá, ktoré sú umiestnené na prednej strane vyhliadky. Keď oči návštevníka rozhľadne vystúpia do výšky takmer 18 m nad zemou, rozšíria sa pri pohľade na krásu Novobanskej kotliny, Pohronského Inovca, veľkú časť Podunajskej nížiny či Vtáčnik.

Získaj informácie

Informačné centrum Nová Baňa
Námestie slobody č. 1
968 01 Nová Baňa

 

info@novabana.sk
+421 (0)45/67 82 880

Informačné centrum Žiar nad Hronom
SNP 119
965 01 Žiar nad Hronom

 

+421 (0)905 587 339

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja