Spoznaj región

Gron

Príbeh dobrohudca Dominika Garaja

Gajdy a gajdošov bolo v stredoslovenskej obci Veľká Lehota počuť už od nepamäti. Garajovci vedeli na týchto nástrojoch nielen vyhrávať, ale boli známi aj tým, že ich dokázali vyrobiť. Tajomstvo tejto tvorby sa v rode zdedilo z deda na otca, syna i vnuka. Dominik Garaj už gajdy nevyrába, no aj naďalej vedie folklórnu gajdošskú skupinu, ktorú sám založil. Po pôsobení v amatérskom divadle sa teraz snaží vyrozprávať príbeh obce tak, ako ho zaznamenali jej starší obyvatelia.

Spoznaj región

Gron

Príbeh hrnčiara Jána Fialu

Obec Brehy sa kedysi pýšila hrnčiarstvom a keď sa točil dokument o zvykov v rôznych obciach, oslovili aj Jána Fialu. Jeho otec – sám hrnčiar – umrel, keď mal Janko pätnásť, no vďaka tomuto podnetu sa vrátil do svojho detstva, keď otca pozoroval pri práci. Začal sa priúčať tomuto remeslu, hoci už mal asi 30 a nebola to práve ľahká škola. Po dlhých desiatich rokoch zbierania skúseností sa jeho výrobky a nástroje dostali do rôznych dokumentov, rozprávok a filmov. Keďže prácu na hrnčiarskom kruhu si chcú vyskúšať aj iní, navštevuje jarmoky, školy a organizuje tvorivé dielne. Okrem toho prebral aj výrobu známych fajok, tzv. štiavničiek.

Región Gron

Za horami, za dolami, tam, kde už mohutnie Hron a krajina padá do nížiny, leží oblasť Gron. Na strednom Pohroní lemuje moderné trasy Pohronská hradná cesta. Kedysi tvorila štít na ochranu bohatých banských miest, akými boli aj Kremnica a Nová Baňa. Pri tzv. Slovenskej bráne stráži druhý najstarší kláštor na slovenskom území svoje tajomstvá. Pokoj a osobité zvyky zase charakterizujú život na vidieku – na roztrúsených kopaničiarskych sídlach tzv. štaloch. Gron je aj miestom stretnutí milovníkov osobitých hudobných nástrojov – gájd, či heligónky.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Spoznajte s nami tajomstvá dávnych čias, ktoré skrývajú hrady pri rieke Hron, alebo sa rozhliadnite do diaľav zo zaujímavých vyhliadkových miest. A keď vám nebude stačiť pohľad na nádhernú krajinu, máme tu ešte jeden tip – čo tak nazrieť do vesmíru …

1. Pohronská hradná cesta – Kláštor Hronský Beňadik, hrad Revište a hrad Šášov

Pohronskú cestu hradov, pevností a strážnych veží tiahnúcich sa popri rieke zdobí aj “Perla Pohronia” – kláštor v Hronskom Beňadiku. Spomína sa už v 11. stor. a uchováva vzácnu relikviu krvi Kristovej. Pohronská hradná cesta kontrolovala prístup k bohatým banským mestám a kláštor v obavách z tureckého nebezpečenstva nadobudol podobu renesančnej pevnosti. K množstvu kamenných strážcov patria aj hrady Revište a Šášov. Krásne výhľady, ktoré svojou polohou ponúkajú, už nie sú prejavom ostražitosti a úzkosti, ale tešia a nabíjajú energiou. Oba v lete pozývajú na rôzne podujatia.

2. Plochá dráha Žarnovica

V súčasnosti jediná plochá dráha na Slovensku sa nachádza v Žarnovici. Prví pretekári po nej prefrčali v roku 1953 a odvtedy sa po jej tmavom ovále točí bohatá tradícia rôznych plochodrážnych podujatí. V súčasnosti sa tu vďaka Speedway Clubu Žarnovica rozvrčali motocykle na plný plyn. Klub odštartováva na svojej dráhe preteky rôznych kategórií na medzinárodnej úrovni: kvalifikáciu do Grand Prix – majstrovstiev sveta či finále Európskeho pohára do 19 rokov alebo Zlatú prilbu SNP, ktorú organizuje Automotoklub plochá dráha Žarnovica. Prostredníctvom Speedway Academy na motorky nasadajú ďalšie generácie pretekárov.

3. Vtáčnik (1346 m.n.m.)

Výstup lesom a čučoriedím, popri pôsobivých andezitových útvaroch na Vtáčnik, najvyšší vrch na strednom Pohroní a najvyšší kopec rovnomenného pohoria, nie je celkom bez námahy, no na jeho vrchole už berie dych zaslúžená odmena: panoramatické výhľady na Hornonitriansku a Žiarsku kotlinu, vrchy Štiavnického pohoria, Poľanu a Nízke Tatry. Lesnatá dominanta nad Kľakovskou dolinou počas 2. svetovej vojny poskytovala úkryt miestnym i partizánom, no musela sa aj prizerať masakrom v obciach Kľak a Ostrý Grúň. Dodnes jej tieto pohnuté časy pripomína Partizánska chata, nazývaná aj Škurátka, hrob kapitána Červenej armády Petra Chvorosta i tzv. Partizánsky les v tvare päťcípej hviezdy.

4. Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Ak Vás zaujíma dianie na oblohe, ak sa chcete zorientovať v spleti hviezd, pozorovať vesmírne objekty pomocou špeciálnej astronomickej techniky a s výkladom odborníka, určite navštívte Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Na umelej oblohe planetária sú pre vás pripravené demonštrácie astronomických úkazov a vďaka simulácii sa dokážete preniesť do kože pozorovateľa na akomkoľvek mieste na Zemi. Podujatia s astronomickou problematikou rozširujú aj cestopisné, hudobné a umelecké programy. Súčasťou Krajskej hvezdárne sú aj hvezdárne v Banskej Bystrici a v Rimavskej Sobote.

5. Rozhľadňa Háj Nová Baňa

K jednému z najkrajších výhľadov pri Novej Bani vás zavedie náučný chodník Zvonička. Na vrchu Háj sa nachádza rozhľadňa postavená z dreva a ryolitu, ktorý sa kedysi ťažil v neďalekom kameňolome. Vyrábali sa z neho mlynské kolesá, ktoré sú umiestnené na prednej strane vyhliadky. Keď oči návštevníka rozhľadne vystúpia do výšky takmer 18 m nad zemou, rozšíria sa pri pohľade na krásu Novobanskej kotliny, Pohronského Inovca, veľkú časť Podunajskej nížiny či Vtáčnik.

Získaj informácie

Informačné centrum Nová Baňa
Námestie slobody č. 1
968 01 Nová Baňa

 

info@novabana.sk
+421 (0)45/67 82 880

Informačné centrum Žiar nad Hronom
SNP 119
965 01 Žiar nad Hronom

 

+421 (0)905 587 339

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja