Spoznaj región

Gron

Príbeh dobrohudca Dominika Garaja

Gajdy a gajdošov bolo v stredoslovenskej obci Veľká Lehota počuť už od nepamäti. Garajovci vedeli na týchto nástrojoch nielen vyhrávať, ale boli známi aj tým, že ich dokázali vyrobiť. Tajomstvo tejto tvorby sa v rode zdedilo z deda na otca, syna i vnuka. Dominik Garaj už gajdy nevyrába, no aj naďalej vedie folklórnu gajdošskú skupinu, ktorú sám založil. Po pôsobení v amatérskom divadle sa teraz snaží vyrozprávať príbeh obce tak, ako ho zaznamenali jej starší obyvatelia.

Spoznaj región

Gron

Príbeh hrnčiara Jána Fialu

Obec Brehy sa kedysi pýšila hrnčiarstvom a keď sa točil dokument o zvykov v rôznych obciach, oslovili aj Jána Fialu. Jeho otec – sám hrnčiar – umrel, keď mal Janko pätnásť, no vďaka tomuto podnetu sa vrátil do svojho detstva, keď otca pozoroval pri práci. Začal sa priúčať tomuto remeslu, hoci už mal asi 30 a nebola to práve ľahká škola. Po dlhých desiatich rokoch zbierania skúseností sa jeho výrobky a nástroje dostali do rôznych dokumentov, rozprávok a filmov. Keďže prácu na hrnčiarskom kruhu si chcú vyskúšať aj iní, navštevuje jarmoky, školy a organizuje tvorivé dielne. Okrem toho prebral aj výrobu známych fajok, tzv. štiavničiek.

Región Gron

Za horami, za dolami, tam, kde už mohutnie Hron a krajina padá do nížiny, leží oblasť Gron. Na strednom Pohroní lemuje moderné trasy Pohronská hradná cesta. Kedysi tvorila štít na ochranu bohatých banských miest, akými boli aj Kremnica a Nová Baňa. Pri tzv. Slovenskej bráne stráži druhý najstarší kláštor na slovenskom území svoje tajomstvá. Pokoj a osobité zvyky zase charakterizujú život na vidieku – na roztrúsených kopaničiarskych sídlach tzv. štaloch. Gron je aj miestom stretnutí milovníkov osobitých hudobných nástrojov – gájd, či heligónky.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Spoznajte s nami tajomstvá dávnych čias, ktoré skrývajú hrady pri rieke Hron, alebo sa rozhliadnite do diaľav zo zaujímavých vyhliadkových miest. A keď vám nebude stačiť pohľad na nádhernú krajinu, máme tu ešte jeden tip – čo tak nazrieť do vesmíru …

Rezervuj si zážitky

Či si už bol alebo nebol v našom kraji, stále je u nás čo nové objavovať. Osem destinácií ponúka nevšedné zážitky, ktoré vás zavedú na malebný vidiek spojený s poznávaním tradícií, dobrodružstvom či spomalením.

GRON

Od štálu k štálu

Od štálu k štálu

Vypni od zhonu a nadýchni sa čerstvého horského vzduchu na miestach skrytých pred húfmi turistov.

komentovaná prehliadka

Píla

8.5€

GRON

Hrad Revište, GRON

Minulosť a súčasnosť na hrade Revište

Pridajte sa k nám, ponorte sa do histórie a objavte množstvo príbehov skrytých za hradnými múrmi.

Hrady a zámky

Revište

5€

GRON

Hrad-Sasov-homepage-FHD

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€

STREDNÉ SLOVENSKO

Beljak_Pusty_hrad_tit_FHD

Tajomstvá Pustého hradu

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Zvolen

5€

Získaj informácie

Informačné centrum Nová Baňa
Námestie slobody č. 1
968 01 Nová Baňa

 

info@novabana.sk
+421 (0)45/67 82 880

Informačné centrum Žiar nad Hronom
SNP 119
965 01 Žiar nad Hronom

 

+421 (0)905 587 339

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja