Spoznaj región

Podpoľanie

Príbeh gazdu Jozefa Kučeru

Rázovitá krajina na podpoľanských lazoch, odkiaľ pochádza mladý gazda Jozef Kučera, je hrdá na svoju krásu a nemieni sa meniť. Na to, aby sa tak nestalo, však potrebuje pomoc tamojších obyvateľov, lebo bez obrábania jej terasovitých políčok by prišla o svoje čaro. Jozef rád vstúpil do jej služieb, zaujíma sa o tradičnú architektúru, remeslá, kultúru a najmä o staré pracovné postupy.. Vždy ho veľmi poteší, keď k podobným krokom inšpiruje aj ostatných. Veď nájdenie zmyslu v tom, čo robíme, stojí za akúkoľvek tvrdú drinu.

Región Podpoľanie

Za horami, za dolami, pod vyhasnutou sopkou zastavil sa, ba priam stuhol čas ako vyvretá láva. Zastaviť sa (tu) môžete i vy. Pod Poľanou neživé sú snáď iba skaly, obľúbené miesta horolezcov, no všetko ostatné a najmä tradičné, tu naopak naplno pulzuje životom. Svedčí o tom nemeniaci sa svojrázny spôsob života. Ťažký ako kríž, ale zároveň krásny, keď stojí vyrezaný a maľovaný na vašej ceste. Salašnícka kultúra, ľudia v typických krojoch a nástroje ako fujara, či valaška pochádzajúce z tohto kraja, sa stali neodmysliteľnou súčasťou svetoznámeho obrazu Slovenska.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Objavte nenapodobiteľnú krajinu z pod sopky plnú života, krásnu prírodu, hrady, zámky a ďalšie architektonické skvosty. Neodmysliteľnou súčasťou Podpoľania je aj nezameniteľný folklór a tradície.

1. Vodopád Bystrého potoka

Hriňovskými lazmi sa čaro Podpoľania nekončí. Keď sa smerujete k vrcholu tejto vyhasnutej sopky po južnom svahu, objavíte miesto, kde sa Bystrému potoku v skale podkýnajú vodné kolená a padá z výšky 23 metrov. Na sopečných skalách, ktoré vlhkosť posúva do tmavého tónu, sa voda láme na tenšie vertikálne prúdiky, z ktorých odskakujú drobné kvapôčky a opar. Kedysi dávno sa tu zlomil lávový prúd a poklesom do hĺbky stvoril túto prírodnú pamiatku. Mohutný vodopád, ktorý nazývajú aj Bystré alebo írečito Bystrô, sa aj za opakované návštevy odmeňuje tým, že zakaždým poodhaľuje inú zo svojich podôb. Po rebríkoch nainštalovaných paralelne s ním vás nasmeruje na cestu ďalej na vrchol Poľany.

2. Kaľamárka

Ak sa chcete zdokonaliť v hľadaní pevného bodu na ceste nahor, prekonať samého seba, Kaľamárka kúsok od Detvy je ideálnym cvičným lezeckým terénom. Výborne sa hodí sa aj na bouldering, teda lezenie bez lana. Na tmavých andezitových bralách sa pravidelne organizuje podujatie KalamarKAP. Miesto však láka k potulkám v čarovnej atmosfére aj nelezcov. Strategicky dobre položená skalná plošina Kaľamárky je aj významnou archeologickou lokalitou osídlenou už v dobe bronzovej. Viac sa o nej dozviete na náučnom chodníku a s dávnymi predkami sa prepojíte aj objavom vodnej cisterny vytesanej do skaly na vrchu Zadnej Kaľamárky.

3. Podpolianske múzeum

Myšlienka na Podpolianske múzeum sa zrodila v hlavách nadšencov a jej srdce tvoria predovšetkým etnologické exponáty vyrábané priamo v podpolianskych domácnostiach. Cieľom expozícií je návštevníkovi sprostredkovať pohľad do stáročia sa nemeniaceho života Podpoľancov, v ktorom hrá významnú úlohu salašníctvo a bryndziarstvo. Nielen za daždivého počasia sa oplatí prejsť si dejiny Detvy a vígľašskeho panstva a poobdivovať rôznorodé predmety ľudovej kultúry, najmä textil a odevy. Ak netušíte, čo je oplecko, tak v Podpolianskom múzeu sa to vďaka viac ako 200 exponátom dozviete, no nájdete tu napr. aj zmenšenú repliku salaša, vyšívané kožúšky, svadobné party, črpáky, biče, valašky, kolovrátky a výrobky z modrotlače. V rámci workshopov si môžete tradičnú tvorbu typickú pre tento región aj vyskúšať.

4. Hriňovské lazy

Keď sa Hriňová roztrúsi do osamelejších sídiel zasadených do krásnej prírody, v človeku všetko stíchne a upokojí sa. Terasovité políčka, ktoré identifikujú tento kraj presne ako DNA, rozkreslili na krajine obrazce plné driny, ale aj zmyslu, ktorý takýto tradičný spôsob života prináša. Pri mnohých usadlostiach stoja na vyvýšeninách jednoduché kaplnky, postavené na to, aby mali lazníci bližšie k Bohu a ten istý pocit má človek aj dnes, keď si vychutnáva božské výhľady od týchto pietnych miest. Rázcestia zdobia originálne vyrezávané drevené kríže a aj niektoré špecifické dodnes zachované zvyky, ako napr. pálenie míľ na Turíce nájdete iba v tomto kraji.

5. Javorinka

Javorinka je trávnatý kopec, z ktorého vykúkajú skaly sopečného pôvodu. Počas 2. svetovej vojny tu po prechode frontu našli v masových hroboch večný odpočinok mnohí vojaci. V salašoch a kolibách za uspávanky zvoncov nocovali pastieri, ba dokonca aj zbojník z hriňovských lazov, dnes jednu z nich prerobili na útulňu pripravenú poskytnúť prístrešie turistom a lovcom najlepších záberov. Táto pastierska oblasť a najmä vyhliadková skala Kešovka totiž návštevníkom predobjednáva najkrajšie panoramatické výhľady na hriňovské lazy a výborne sa hodí aj na pohľady z výšky pri paraglidingu.

Navštív TOP podujatia v regióne

Rôznorodosť Banskobystrického kraja sa premieta aj do skladby podujatí z jednotlivých destinácií. Podľa toho, čo sa komu páči, treba si nájsť to “pravé orechové”. Niektorí obľubujú čas strávený aktívne, iní kultúrne a mnohí sa prispôsobujú pri rozhodovaní svojim deťom. Tak sa pusti do hľadania podujatia, ktoré ťa najviac zaujme a príď na návštevu regiónu.

Podpoľanie

Folklórne slávnosti pod Poľanou

55. ročník medzinárodného sviatku folklóru a tradičnej ľudovej kultúry v Detve.

Júl 2020

Kultúra, Folklór

Detva

Podpoľanie

Koliesko

Festival ľudovej kultúry - stretnutie mladých folkloristov zaplní centrum obce už po 30. krát.

August 2020

Kultúra, Folklór

Kokava nad Rimavicou

Podpoľanie

Gazdovanie na hriňovských lazoch

Na festivale sa dá čo to naučiť, ochutnať, vyskúšať a spoznať tradície i úctu k práci predchádzajúcich generácií.

22. 08. 2020

Gazdovanie, Folklór

Hriňová

Podpoľanie

Bzovské sklárske dni

Zaži krásu sklárskeho remesla v najtradičnejšej a komplexnej podobe, folklór aj mýtny sprievod s dychovkou.

September 2020

Sklárstvo

Mýtna

Získaj informácie

Turistické informačné centrum Hriňová
Partizánska 1605
962 05 Hriňová
tourinfo@hrinova.sk
+421 (0)918 877 561

Turisticko-informačná kancelária Detva
Námestie mieru 9
962 12 Detva
tikdetva@tikdetva.sk
+421 (0)45/54 59 087

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja