Spoznaj región

Horehronie

Príbeh scenáristu Mariana Čupku

Ako dieťa narodené pod Kráľovou hoľou nasával Marian Čupka folklór spolu s materským mliekom. Melódie i slová piesní odrážajúce život uprostred drsnej, ale aj krásnej prírody prenikli do jeho bytosti a formovali ho rovnako ako matkina výchova k skromnosti, či pohladenie tvrdej otcovej dlane. Tak ako spev mohutnie vo viac-hlasnosti, tak sú aj tunajší ľudia silnejší vo vzájomnej pomoci a svornosti. Všetko, čo ich život učí, sa premieta do umenia, ktoré putuje v čase i priestore, dáva sa a prijíma. Aj preto sa Marian Čupka vracal z ciest za piesňami a tancom vždy múdrejší a bohatší.

Spoznaj región

Horehronie

Príbeh železničiara Aleša Bíleka

Aleš Bílek pochádza z Čiech a na Slovensko zavítal ako stredoškolák, aby pomohol pri záchrane Čiernohronskej železničky. Unikátnu úzkokoľajnú železnicu totiž ohrozoval plán na zošrotovanie, čomu sa nadšenci v Čiernom Balogu snažili zabrániť letnými brigádami a tábormi. Neskôr spolu s kamarátmi zintenzívnili svoj boj o vzácnu pamiatku činnosťou organizácie Strom života. Aj vďaka tomu sa železnička po rokoch opäť po úzkych koľajach rozbehla. A na to, aby jeden zo siedmich divov Banskobystrického kraja nepostihol osud tých šiestich svetových, dohliada teraz Aleš Bílek aj ako jej riaditeľ.

Región Horehronie

Za horami, za dolami, medzi lesmi a jaskyňami, ukrýva sa pod Tatrami kraj zvaný Horehronie. Je prevoňaný drevom, kvetenou, bylinami i zverou. Zvuky zvoncov oviec a píšťal posmeľujú do kroku aj samotný Hron. Ten sa tu s radosťou zakaždým nadýchne po prvýkrát čistého vzduchu z tisícky stromov. Hron tu prebieha v pôsobivých slučkách tak, ako to od neho kopírujú lyžiari na svahu. A keď sa po hodinách pohybu na horách zažiada oddychu, koliby, chaty i veľké hotely ponúknu na to ten správny priestor.

Spoznaj s nami TOP atraktivíty regiónu

Nádherná príroda, lesy, turistika či cyklistika, technické pamiatky aj krása podzemia. V regióne Horehronie si užijete všetkého.

1. Nízke Tatry – Chopok, Ďumbier, lyž. stredisko Jasná Nízke Tatry

Kto hľadá hory, pobyt v krásnej prírode, je na Horehroní na pravom mieste. Predovšetkým v Národnom parku Nízke Tatry, v našom najrozľahlejšom pohorí, čakajú na odtlačok turistických topánok početné chodníky a na pohladenie lyží i snowboardov dlho zasnežené svahy. Lahôdkou s krásnymi panorámami po oboch bokoch je hrebeňovka od Kráľovej hole až po Donovaly — jeden z najkrajších úsekov Cesty hrdinov SNP, najdôležitejšej turistickej magistrály na Slovensku. Malým a slabým nôžkam pomôžu na kopce lanovky, pre tie mocné čakajú výstupy – v každom období roka i dňa. V slnku, vo vetre, v hmle, v sprievode kamzíkov, s pohľadom na hviezdy i na svietiace mestá pod sebou.

2. Leto v znamení vlakov – Čiernohronská železnička do Lesníckeho skanzenu

Horehronie a jeho úzke spojenie s tromi národnými parkmi možno v lete obdivovať aj z vozňov historických vláčikov. Už samotná jazda cez malebné prostredie je zážitkom. Neprešli ste ešte unikátnou Telgártskou slučkou, nevideli Chmarošský viadukt a v talóne vašich dobrodružstiev ešte chýba jazda vlakom priamo cez futbalový štadión? Je načase to zmeniť. V Brezne na vás bude čakať 70-ročná mašinka, aby vás previedla popri rieke k jej prameňu pod Kráľovou hoľou a odtiaľ až k Slovenskému raju, parná zubačka zase do sedla Zbojská a úzkokoľajná Čiernohronská železnička smeruje do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Každá zo zastávok má svoju príťažlivosť, no môže byť aj východiskovým bodom pre ďalšie dobrodružstvá po vlastných, či na bicykli.

3. Splav Hrona a Ebike na najvyšší cyklobod na Slovensku Kráľovu hoľu

Nemusíte byť trénovaným, či skúseným vodákom na to, aby ste absolvovali splav Hrona, našej druhej najväčšej rieky. Jeho tok plynie prevažne pokojne, resp. stredne silným prúdom a bez veľkých prekážok, takže je dosť priestoru na kochanie sa okolitou prírodou. Popri rieke sa nájdu príjemné zákutia na táborenie, kúpanie, opaľovanie, či rybolov. Vďaka spoločnej absolvovanému výletu na vode, utužíte vzťahy v rodine, triede, partii, či vo firemnom tíme. Ak vás viac ako vodný živel lákajú dve kolesá bicykla, zájdite do požičovne ebikov. Odporučia vám zaujímavé trasy, zabezpečia podporu sprievodcu, či cyklobusu. Nezabudnite, že najvyšší cyklobod Slovenska je práve na Horehroní, konkrétne na Kráľovej holi. V lete si nenechajte ujsť bikepark v Ski a Fun centre Mýto, kde sa kolesá roztočia po prvý raz.

4. Salaš Zbojská

Na salaši Zbojská v nerušenom prostredí Národného parku Muránska planina nájdete pokojný úkryt pred stresmi moderného sveta. Môžete si nielen pochutiť na tradičných dobrotách, ale počas pobytu aj vyskúšať ich výrobu, či postarať sa priamo o ovce a iné zvieratká. Okolie sa dá prebrázdiť pešo, na chrbte koňa, či Zbojníckou strelou. Vykročte po stopách Jakuba Surovca v Čertovej doline, kde sa vraj v jaskyniach dodnes skrývajú zbojnícke poklady.

5. Bystrianska jaskyňa / Jaskyňa mŕtvych netopierov

Bystrianska jaskyňa je ako jediná na Slovensku bezbariérová, takže prehliadku jej podzemných priestorov môžu absolvovať aj imobilní návštevníci a vďaka priaznivým klimatickým podmienkam sa v nej pravidelne lieči astma a iné dýchacie problémy. Tak prejdite jej puklinovými chodbami do siení a dómov, otvorte Klenotnicu s jej najkrajšou výzdobou, zachyťte početné sintrové záclony a 70-metrovú hĺbku priepasti zvanej Peklo.

Návšteva Jaskyne mŕtvych netopierov v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier už má podobu ochutnávky speleologického dobrodružstva v potrebnej výstroji. Podľa stupňa náročnosti si môžete vybrať z troch trás.

6. Golf Tále

Pri návšteve Národného parku Nízke Tatry si môžete do batožiny pribaliť aj svoju golfovú výstroj. Odpáľte loptičku na prvom 18-jamkovom majstrovskom golfovom ihrisku na Slovensku Gray Bear na Táloch, kde sa už odohrali najprestížnejšie golfové turnaje na Slovensku. Na 9-jamkovom ihrisku Little Bear si vyskúšate na Slovensku jedinečný spôsob hry oboma smermi. Ihrisko sa skvele hodí na tréning skúsených golfistov, ako aj pre golfovú mlaď a ponúka aj nočné tréningy.

Navštív TOP podujatia v regióne

Rôznorodosť Banskobystrického kraja sa premieta aj do skladby podujatí z jednotlivých destinácií. Podľa toho, čo sa komu páči, treba si nájsť to “pravé orechové”. Niektorí obľubujú čas strávený aktívne, iní kultúrne a mnohí sa prispôsobujú pri rozhodovaní svojim deťom. Tak sa pusti do hľadania podujatia, ktoré ťa najviac zaujme a príď na návštevu regiónu.

Horehronie

Pohár IBU v Biatlone 2020

Druhá svetová liga v biatlone zavíta do Áčkového biatlonového areálu – Národného biatlonového centra v Osrblí.

10. – 12.01. 2020

Šport, Biatlon

Osrblie

Horehronie

LAND ROVER Snow Show 2020

Vyskúšaj a otestuj si super autá, lyže a lyžiarske doplnky, súťaž o hodnotné ceny.

02. 02. 2020

Šport, Hudba, Zábava

Ski & Bike Mýto, Mýto pod Ďumbierom

Horehronie

Zimný Astrovlak

Vychutnaj si magickú silu nočnej oblohy v Lesníckom skanzene spojenú s nočnou jazdou Čiernohronskou železničkou.

20.02. / 27.02.2020

Pozorovanie hviezd

Vydrovská dolina

Horehronie

Medzinárodné preteky v krňačkách

3. ročník Medzinárodných krňačkových pretekov o Veľkú cenu Jasnej.

28. – 29.02. 2020

Šport

Krupová

Získaj informácie

Turistické informačné centrum Horehronie
Bystrá 29
977 01 Bystrá
tic@horehronie.net
+421 (0)903 513 535

Turisticko informačná kancelária Brezno
Nám. gen. M. R. Štefánika 3
977 01 Brezno
tik@brezno.sk
+421 (0)48/61 14 221

Informačné centrum Vydra
Hlavná 51
976 52 Čierny Balog
vydra@vydra.sk
+421 (0)48/61 90 944

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja