Spoznaj región

Hont

Patricia Černáková

V prípade dcéry priekopníka permakultúry v Československu Patricie Černákovej nepadlo jablko ďaleko od stromu. Permakultúrna dizajnérka našla na Honte žičlivé podmienky: úrodnú pôdu prehriatu lúčmi slnka, ako aj hrejivé vzťahy s miestnymi obyvateľmi, zrastenými s prírodou a tradíciami. S ich pomocou vybudovala v Medovarciach MedoUku – jednu z prvých a dodnes fungujúcich komunitných záhrad, či v Hrušove – záhradu v školskom areáli. Prácou na farme Pavlovského staja v rámci celoslovenského projektu Škola permakultúry získava čoraz viac nových prívržencov. Korene nového poznania rozširuje aj vďaka spoluorganizovaniu festivalu Permakultúra v meste.

Spoznaj destináciu

Dudince

Jakub Dvorský

V Lišove, v dedinke na najjužnejších výbežkoch Štiavnických vrchov, založil Jakub Dvorský OZ Lišov Múzeum. Už predtým sa v rôznych európskych krajinách a v Afrike venoval projektom zameraných na zachovávanie kultúrneho dedičstva a na rozvoj vidieka. S týmito skúsenosťami sa vrátil do rodného regiónu. Vďaka občianskemu združeniu vznikla v dome z roku 1916 Lišovská izba – menšie etnografické múzeum, replika keltského obydlia a galéria masiek so 400 exponátmi z celého sveta – jediná na Slovensku. Vzdialenosť v priestore i čase sa tak premenila na blízkosť, lebo zanikajúce ožíva v prítomnosti.

Destinácia Dudince / Región Hont

Za horami, za dolami v Honte spolu s Dudincami nájdeš svoju živú vodu a aj dobré víno ťa tu uzdraví. Zahryzni sa do šťavnatého ovocia plného chuti a nájdi tak opäť chuť žiť. Spoznaj zem, ktorá živí, zeleň, ktorá lieči, nových ľudí, ktorí mali prísť. Vykop si v sebe pivničku, z ktorej si budeš brať, či svoj dom v skale, v ktorom sa ti bude dobre bývať.

Spoznaj s nami TOP 5 regiónu

Nájdeš a ochutnáš tu skutočne jedinečnú liečivú minerálnu vodu, obdobnú nájdeš v Európe len vo Vichy vo Francúzsku. Alebo si vychutnaj tradičné špeciality a fajné vínko v Starej hore. Popritom objav zaujímavé kamenné obydlia a prírodné úkazy.

1. Rímske kúpele a Dudinské travertíny

Prírodnú pamiatku Dudinské travertíny vytvorila v kúpeľnom parku liečivá voda skôr, ako ju človek zviazal a presmeroval do kúpeľného zdroja. Väčšina travertínových kôp a terás je tak už neaktívna a zahalená oparom nostalgie za minulosťou. Dejiny tunajšieho kúpeľníctva odhaľuje náučný chodník. Pri prechádzke parkom tak možno uvidíte dávno nerastúce ruže, uveríte v zázračnú moc už neexistujúceho prameňa, či zaznamenáte čas tatárskych vpádov. V tzv. Rímskych kúpeľoch, do kameňa vytesaných vaniach, možno začujete ozvenu oddychujúcich rímskych vojakov, možno šťastný výkrik ich vojvodcu, ktorý pri jednom z prameňov vďaka víle objavil svojho strateného syna.

2. Tesárska roklina

Ukryte sa v Tesárskej rokline, neveľkom kaňonovitom údolí. Dotknite sa vodou jedinečne formovaných skál, prejdite rukou po pásoch usadenín, pocíťte chlad vulkanických hornín a ak máte šťastie, tak aj padajúcej vody štyroch vodopádov. Prejdite tam, kam vás vedú slučky brál. A nemusíte ani ísť priďaleko, aby ste objavili ďalšie skrýše. Do tzv. dúpencov, skalných komôrok, vraj kedysi utekali domáci pred Turkami a podľa počtu otvorov im dali aj príznačné mená jednodierka, dvojdierka a osemdierka.

3. Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Stará Hora – Sebechleby

Južné svahy Štiavnických vrchov a poddajné tufové podložie určili osud vinohradníckej osady Stará hora, ktorá je súčasťou obce Sebechleby. Nad ručne kopanými vínnymi pivnicami vyrástli pôvabné domčeky s malými okienkami, ktoré sa otvárajú pre návštevníkov rôznych podujatí a agroturistiku. V prostredí pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry sa tak môžete zamiešať medzi pestré miestne kroje, vychutnať si vínko i tradičné špeciality, pobudnúť pri jánskej vatre, či spoznať oberačku po sebechlebsky.

4. Skalné obydlia Brhlovce

Aj skalné obydlia v Brhlovciach vznikli vďaka ľahko spracovateľným sopečným horninám. V strachu pred nebezpečnými Turkami do nich ľudia vytesali obytné priestory, ktoré v lete poskytnú príjemný chládok a v zime ohrejú. Neskôr v nich bývali chudobní. Aj dnes sú niektoré z nich obývané, iné zase ukrývajú múzejné exponáty alebo vínne pivničky, či hospodárske priestory. Aj Slovensko má teda obdobu obývaných jaskýň, ktorými sa pýši napríklad Sacromonte v španielskej Granade.

5. Opevnený kláštor Bzovík

Kláštor v Bzovíku z 12. storočia patrí medzi najstaršie na Slovensku. Z pokojného miesta sústredených modlitieb sa po moháčskej porážke v 16. storočí stala vďaka rodu Balašovcov pevnosť – hrad. Štyri nárožné bašty dodnes medzi sebou zvierajú múry zachovaného opevnenia tak, ako kedysi našich predkov zvieral strach z tureckého nebezpečenstva. Po rozsiahlom spustošení počas 2. svetovej vojny sa v ich ochrannom objatí nachádzajú len ruiny pohnutej minulosti.

Navštív TOP podujatia v regióne

Rôznorodosť Banskobystrického kraja sa premieta aj do skladby podujatí z jednotlivých destinácií. Podľa toho, čo sa komu páči, treba si nájsť to “pravé orechové”. Niektorí obľubujú čas strávený aktívne, iní kultúrne a mnohí sa prispôsobujú pri rozhodovaní svojim deťom. Tak sa pusti do hľadania podujatia, ktoré ťa najviac zaujme a príď na návštevu regiónu.

Dudince/Hont

Otvorenie kúpeľnej sezóny

Podujatie na amfiteátri, ktorým sa tradične koncom mája otvára kúpeľná sezóna v Dudinciach.

Máj 2020

Kúpele, Zdravie

Dudince

Dudince/Hont

Festival Atmosféra 2020

Lúka a dub, hudba a radosť! Festival Atmosféra je miesto, kde si dokonalo oddýchneš.

31.07. - 02.08. 2020

Hudba, Divadlo

Hontianske Nemce - Vinice

Dudince/Hont

Hontianska paráda

Vrcholné prezentačné podujatie ľudovej tradičnej kultúry regiónu Hont a obce Hrušov.

21. - 22.08. 2020

Tradície, Folklór, Remeslá

Hrušov

Dudince/Hont

Oberačka po sebechlebsky

Festival ukončuje vinohradnícku sezónu regiónu s degustáciami vín, burčiakov a ľudovej gastronómie.

September 2020

Víno, Gastronómia

Stará Hora - Sebechleby

Získaj informácie

Turisticko-informačné centrum Dudince
Kúpeľná 109
962 71 Dudince

 

tic@dudince.sk
+421 (0)917 810 274

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja