Spoznaj región

Hont

Patricia Pavlovská

V prípade dcéry priekopníka permakultúry v Československu Patricie Pavlovskej nepadlo jablko ďaleko od stromu. Permakultúrna dizajnérka našla na Honte žičlivé podmienky: úrodnú pôdu prehriatu lúčmi slnka, ako aj hrejivé vzťahy s miestnymi obyvateľmi, zrastenými s prírodou a tradíciami. S ich pomocou vybudovala v Medovarciach MedoUku – jednu z prvých a dodnes fungujúcich komunitných záhrad, či v Hrušove – záhradu v školskom areáli. Prácou na farme Pavlovského staja v rámci celoslovenského projektu Škola permakultúry získava čoraz viac nových prívržencov. Korene nového poznania rozširuje aj vďaka spoluorganizovaniu festivalu Permakultúra v meste.

Spoznaj destináciu

Dudince

Jakub Dvorský

V Lišove, v dedinke na najjužnejších výbežkoch Štiavnických vrchov, založil Jakub Dvorský OZ Lišov Múzeum. Už predtým sa v rôznych európskych krajinách a v Afrike venoval projektom zameraných na zachovávanie kultúrneho dedičstva a na rozvoj vidieka. S týmito skúsenosťami sa vrátil do rodného regiónu. Vďaka občianskemu združeniu vznikla v dome z roku 1916 Lišovská izba – menšie etnografické múzeum, replika keltského obydlia a galéria masiek so 400 exponátmi z celého sveta – jediná na Slovensku. Vzdialenosť v priestore i čase sa tak premenila na blízkosť, lebo zanikajúce ožíva v prítomnosti.

Destinácia Dudince / Región Hont

Za horami, za dolami v Honte spolu s Dudincami nájdeš svoju živú vodu a aj dobré víno ťa tu uzdraví. Zahryzni sa do šťavnatého ovocia plného chuti a nájdi tak opäť chuť žiť. Spoznaj zem, ktorá živí, zeleň, ktorá lieči, nových ľudí, ktorí mali prísť. Vykop si v sebe pivničku, z ktorej si budeš brať, či svoj dom v skale, v ktorom sa ti bude dobre bývať.

Získaj informácie

Turisticko-informačné centrum Dudince
Kúpeľná 109
962 71 Dudince

 

tic@dudince.sk
+421 (0)917 810 274

image/svg+xml