Spoznaj región

Novohrad

Príbeh včelára Davida Turčániho

Na stredné Slovensko sa David Turčáni vrátil, keď sa priťažilo jeho otcovi. V rodine, kde sa nepretržite včelári s už 65 rokov sa celkom prirodzene zrodila myšlienka projektu Včelí KRaj. Spolu s priateľkou cez včelárstvo učia o krehkosti životného prostredia. Malí aj veľkí, domáci i zahraniční návštevníci v ich včelnici pri Kokave nad Rimavicou tak aj vďaka príkladu svojich školiteľov môžu pochopiť, ako sa starostlivosťou o to lokálne, dá meniť svet nielen okolo nás.

Región Novohrad

Za horami, za dolami, rozdelený hranicami, tam medzi gaštanmi a vinohradmi, leží slnečný Novohrad. Teplé slnečné dni, ktoré sú pre túto oblasť typické, lákajú ľudí k vode a na pohodovú turistiku, ktorá je aj pre menej zdatného hračka. Hrad Modrý Kameň ožíva džavotom detí v múzeu bábok a hračiek. Hrad, ktorý si ako prvý z línie početných hradov ešte spomína, ako tu na Novohrade bolo počas tureckého vpádu horúco. Novohrad to je aj bohatá hrnčiarska, keramická a sklárska minulosť, ktorá prináša radosť, krásu aj úžitok.

Spoznaj s nami TOP atraktivity regiónu

Kraj bohatej histórie, krásnych zákutí a lahodného vína. Či už ste turisti, cyklisti, či milovníci kultúry alebo histórie, tento región je pre vás ako stvorený.

1. Lučenecká synagóga

Zrenovovaná najväčšia a najkrajšia synagóga na Slovensku sa dnes týči uprostred lučeneckých panelákov. Na náboženské účely už neslúži, no konajú sa v nej kultúrne i spoločenské podujatia a pravidelné prehliadky s výkladom. Prostredníctvom nich návštevník bližšie spozná toto impozantné dielo Leopolda Baumhorna a prejde si aj strastiplnou cestou miestnej židovskej komunity. V chráme sa konali náboženské obrady až do roku 1944, následne bol jeho interiér zničený. Začalo sa obdobie úpadku, z bývalého posvätného miesta sa stal sklad a synagóga dokonca niekoľkokrát čelila návrhom na zbúranie. V roku 2016 počas rekordne krátkej rekonštrukcie vstala z odpadkov a skazy a opäť sa zaradila medzi klenoty mesta i regiónu.

2. Novohrad-Nógrád – globálny geopark UNESCO

Geopark Novohrad-Nógrád je prvým cezhraničným geoparkom európskej i globálnej siete geoparkov UNESCO a jediným svojho druhu na Slovensku. Upozorňuje na pozoruhodné geologické a geomorfologické fenomény a zaujímavosti v našej a maďarskej krajinnej štruktúre a prispieva k ich zachovaniu, propagácii a rozvoju geoturizmu. Na našom území ide predovšetkým o lokality v blízkosti hradov a ich zrúcanín (Hajnáčsky hradný vrch, Fiľakovský, Pohanský hrad, hrad Šomoška), kde zostali stuhnuté rekvizity dávnych vulkanických predstavení a pohybov.

3. Náučný chodník Šomoška, Mačacia, Hrad Šomoška

Náučný chodník Šomoška vás sprevádza na nenáročnej prechádzke čarovným lesom popri potoku, ktorý v tieni stromov akoby naberal farbu čadičového kameňa. Trochu neskôr už narazíte na kamenné more, ktoré sa nevlní, na bazaltový vodopád, ktorý stuhol v unikátnom ohybe. To, čo z horniny vystavala ľudská ruka, sa odkryje až na vrchole kopca v podobe zakonzervovaných ruín hradu Šomoška. Z neho vám pri nohách kľačí celé okolie, vrátane v bezprostrednej blízkosti ležiaceho maďarského územia. Ak odbočíte na Náučný chodník Mačacia, dostanete sa zase do lomu, kde sa ťažil bazalt, využívaný najmä na výrobu dlažobných kociek.

4. Hrad Modrý Kameň a Múzeum bábkarských kultúr a hračiek Modrý Kameň

Po tureckých nájazdoch zostali v Modrom Kameni zrúcaniny stredovekého hradu z 13. stor. Dnes sa k nim v tesnom dotyku napája barokový kaštieľ rodiny Balašovcov s Múzeom bábkarských kultúr a hračiek. To ponúka množstvo zaujímavostí, ako sú napr. praveké hračky, či tie, ktoré si deti sami vyrábali. Na hrade je aj ojedinelá historická expozícia zubnej techniky. Turci nepriniesli do Modrého Kameňa len skazu, ale zasadením prvých gaštanov položili základy najväčšej gaštanice na Slovensku. Dobroty z týchto chutných plodov sa roztápajú na mlsných jazýčkoch počas pravidelných gaštanových slávností v meste.

5. Fiľakovský hrad

Hoci je Fiľakovský hrad na tufovom vale zvyšku sopečného krátera už len zrúcaninou, ešte stále pyšne dominuje celej panoráme mesta. Až sa nechce veriť, že sa vzdal Turkom kvôli nedbalej posádke takmer bez boja a že na takmer 4O rokov pokorne prijal postavenie sídla tzv. fiľakovského sadžaku. Aj keď sa hrad podarilo znova dobyť, kamenná delová guľa zakliesnená v murive dodnes zachovanej Bebekovej bašty symbolizuje mohutnú, ale definitívnu bodku za rozmachom hradu, keďže pravdepodobne pochádza z čias Tökoliho povstania, počas ktorého hrad zničili. V súčasnosti sa v jeho zreštaurovaných častiach nachádza múzeum s exponátmi priamo z hradného areálu, ako aj okolitých archeologických lokalít. Náučný chodník zase približuje geologické zaujímavosti hradného vrchu.

6. Múzeum histórie obce Divín – Zichyho kaštieľ a Hrad Divín

Ani hrad Divín z prelomu 12. a 13. stor. neunikol tureckej hrozbe a podľa povesti bol oslobodený vďaka mladej Cigánke, ktorá opila stráž, aby jej druhovia donútili Turkov k úteku. Hrad však v 17. storočí vyhodili do vzduchu vojská cisára, ktorý takýmto spôsobom potrestal hradného pána Balaša za jeho lúpežné výčiny. Charakter pevnosti, pripravenej brániť sa pred Turkami, či pomstou rozhorčených obetí násilníckej a bojovnej povahy svojho majiteľa mal aj Balašov kaštieľ zo 17. stor. Ten neskôr prešiel do rúk Zichyovcov. Po 2. svetovej vojne v ňom sídlilo JRD a Lesná správa, ktoré sa k tejto budove nesprávali s náležitou úctou. Dnes je v zrekonštruovanom stave a oboznamuje návštevníkov s dejinami obce.

7. Budinské lazy, Ostrôžky

V sopečnom pohorí Ostrôžky pri obci Budiná sa príroda vyšantila na pôsobivom brale Budinská skala. Plynutím času zvetrávanie nahlodávalo lávový prúd a vytvorilo tak kamenné dielo. Príroda zakomponovala bralo do spoločnosti skalných blokov, kamenných morí a na tiché plátno krásnej krajiny s divokými lúkami. Ako prekvapenie v ňom ukryla jaskyňu zvanú Jánošíkova skrýša. Tá aj v lete poskytuje príjemný chládok a namiesto zbojníkovho pokladu v zime poteší cencúľovou výzdobou. Každý, kto vystúpi až na vrchol Budinskej skaly, je odmenený nádherným výhľadom.

8. Priehrada Ružiná – rekreačná oblasť

Voda v priehrade Ružiná na juhu Slovenska sa prehreje rýchlo, aby sezónu pre svojich návštevníkov otvorila čo najskôr. Dá sa pri nej príjemne leňošiť na slnku, blázniť sa vo vode, plávať, surfovať, či člnkovať. Pripraví však aj radosť z rybárskych trofejí a hubárskych úlovkov z neďalekých lesov. Priehrada a jej okolie poskytuje veľa možností aktívneho oddychu vo vode, na turistických chodníkoch, bicykloch, volejbalových ihriskách i tenisových kurtoch.

Navštív TOP podujatia v regióne

Rôznorodosť Banskobystrického kraja sa premieta aj do skladby podujatí z jednotlivých destinácií. Podľa toho, čo sa komu páči, treba si nájsť to “pravé orechové”. Niektorí obľubujú čas strávený aktívne, iní kultúrne a mnohí sa prispôsobujú pri rozhodovaní svojim deťom. Tak sa pusti do hľadania podujatia, ktoré ťa najviac zaujme a príď na návštevu regiónu.

Novohrad

Medzinárodný Novohradský Folklórny Festival

Vynikajúce folklórne súbory a ľudové hudby zo Slovenska, ale aj z bližšieho či exotikou ochuteného zahraničia.

31.07. - 01. 08. 2020

Folklór, Kultúra

Lučenec - Amfiteáter

Novohrad

IX. Lučenské hodovanie - dni mesta Lučenec

Pivný festival, koncerty, detské divadlá, megastreet dance party a mnoho sprievodných podujatí.

20. - 23.08. 2020

Jarmok, Zábava

Lučenec

Novohrad

Gaštanové slávnosti na hrade Modrý Kameň

Obľúbená súťaž gaštanových zákuskov, ktoré pečú každoročne miestne gazdinky z plodov vlastnej záhrady.

Október 2020

Gastronómia

Hrad Modrý Kameň

Novohrad

Medzihmla 2020

Multižánrová prezentácia súčasnej literatúry, hudby, pohybového divadla, filmu i vizuálneho umenia.

December 2020

Literatúra, Hudba, Divadlo

Lučenec

Získaj informácie

Mestké informačné centrum Lučenec
Ulica Dr. Herza 240/1
984 01 Lučenec
mic@lucenec.sk
+421 (0)47/43 31 513

Turistická informačná kancelária Lučenec
Staničný obvod 1132
984 01 Lučenec
+421 (0)917 514 724

Novohradské turisticko-informačné centrum Fiľakovo
Podhradská 1985/14
986 01 Fiľakovo
ntic@hradfilakovo.sk
+421 (0)47/43 82 016

Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja