Javorinka

Horská pastierska oblasť sa rozprestiera na území Poľany. Lokalita je zapísaná vo významnej medzinárodnej sústave NATURA 2000. Výnimočné územie vás očarí panoramatickými výhľadmi na krajinu. Javorinka je bohatá na prírodné a kultúrne prvky.

 

Po ceste natrafíte na vysoké skalné útvary sopečného pôvodu, pralesové formy a množstvo chránenej fauny i flóry. Silná pastierska tradícia je prítomná na každom kroku. Trase vedie okolo kamenných studní, pôvodných salašov a kolíb, kde v minulosti pásli svoje stáda pastieri hovädzieho dobytka a oviec.

Ako sa dostaneš na miesto?

Javorinka

Všetky výlety

Inšpiruj sa a zaži

Za horami, za dolami, na miestach kde sa písali rozprávky a tradovali legendy, leží Banskobystrický kraj. Kraj plný tajuplných zákutí, s množstvom miest čakajúcich na ich objavenie. Vychutnajte si nádhernú prírodu, hory, jedinečnú kultúru a tradície, alebo sa vyberte na dobrodružnú výpravu. Každý si tu nájde to svoje.

Interaktívna mapa

Tipy na výlety

Inšpirujte sa, kam sa vybrať na výlet. Objavujte a spoznávajte rozprávkový kraj Za horami, za dolami.

Rezervuj si zážitok

Dopraj si nevšedný zážitok

Staň sa na deň včelárom, kováčom či hrnčiarom. Objav dávne remeslá, zaži niečo unikátne a zaujímavé.

Tajomné hrady

Nazrite do tajomnej histórie

Spoznajte a odhaľte s nami tajomstvá dávnych čias, ktoré skrývajú hrady a zámky pri rieke Hron.

Zážitkové vlaky

Vlakom za zážitkom

Krásnu prírodu, unikátne tunely či viadukty, ale hlavne veľa zážitkov zažijete na nevšednej ceste.Oficiálny destinačný portál Banskobystrického kraja