Pustý hrad

Patril som k elite najdôležitejších sídiel uhorských kráľov a od polovice 12. storočia som bol dokonca sídlom Zvolenskej župy.

 

V 13. storočí sme spojili areál Horného a Dolného hradu, takže som dosiahol rozlohu 4,7 ha a tým som sa zaradil medzi najväčšie hrady na Slovensku.

 

A moja obytná veža patrila k najväčším rezidenčným stavbám v strednej Európe. Okolité husté lesy obľubovali Arpádovci, často sa tu zdržiavali kvôli poľovačkám. Mal som ich rád, vybudovali gotický palác s cisternou, ktorá bola pre prežitie mojich obyvateľov veľmi dôležitá.

 

Na mojom Hornom hrade sídlil župan a jeden sa mi vryl navždy do pamäti. Demeter a jeho synovec Donč razili priamo v mojich izbách falošné mince. Toľká drzosť!

 

Moja sláva upadá počas vojnových stretov medzi Jánom Huňadym a Jánom Jiskrom. Veru, nič netrvá naveky.

Trochu poklebetíme o Pustom hrade, ktorý nebol až taký pustý…

 

V roku 1247 sa tu svadbovalo od večera do rána zrejme aj niekoľko dní. Dcéra kráľa Bela IV. Konštancia povedala ,,áno“ Levovi, synovi haličského kniežaťa Danila.

V 13. storočí bol Pustý hrad, vtedy hrad Zvolen, najviac navštevovaným hradom kráľmi Uhorska na území dnešného Slovenska. Na Dolnom hrade mal obrovskú kráľovskú rezidenčnú vežu, v ktorej sa museli diať zaujímavé veci.

 

Pustý hrad je s rozlohou 4,7 ha rozsiahlejší ako Spišský hrad s plochou 3,9 ha.

Príbeh a legenda na záver

Viete kto bol legendami opradený rytier Donč?

Pustý hrad sa stal rodiskom legendárneho rytiera a najvýznamnejšieho zvolenského župana Donča.

 

Pôvodne patril k prívržencom Matúša Čáka Trenčianskeho, no neskôr sa spolčil s novým kráľom Karolom I. Róbertom.

 

V rozhodujúcej bitke pri Rozhanovciach porazil udatný rytier Donč vojská Matúša Čáka. Pôsobil ako pravá ruka kráľa Karola Roberta.

 

Spoločne zavádzali dôležité reformy, zakladali nové mestečká a osady, postavili 8 kostolov v slovenských obciach a minimálne 13 kostolom prestavali do gotického štýlu, intenzívne podporovali rozvoj baníctva a miest.

Donc_erb_Pusty_hrad

Povesť o krásnej Bohdanke

Povesť hovorí, že podlý a nenásytný kastelán Zúzor z Pustého hradu chcel násilím pojať za manželku krásnu Bohdanu, dcéru slepého rybárskeho staršinu.

 

Bohdana ale za Zúzora nechcela ísť, a tak svadbu rôznymi výhovorkami odkladala. Raz to bolo čakanie na ďalší spln mesiaca, po druhý krát jej otec ochorel, inokedy sluhovia kastelána rozkazy poplietli.

 

Napokon sa po Bohdanu vydal už sám kastelán, ale zistil že sa jej otec ku skale prikoval reťazami. Chcel ho z náprotivnej skaly usmrtiť šípom, ale namiesto staršinu, šíp trafil priamo do srdca nešťastnú Bohdanu. Aj staršina po skone svojej nevinnej dcéry napokon namieste vydýchol, ale smrť natiahla ruku aj po Zúzora.

 

Kastelán doteraz blúdi po Pustom hrade a jeho okolí ako prízrak, a úzkostlivo stráži svoje poklady, ktoré sa prepadli pod zem, aby ich nikto nenašiel.

 

Bohdanku môžete stretnúť tiež, je to krásna dievčina, ktorá za ruku vedie slepého starca. Kto ju stretne, nešťastie sa mu vyhne, strom, ktorého sa dotkne obelie a pod každým jej krokom rozkvitajú konvalinky. Preto to tak v okolí hradu rozvoniava…

Ako sa dostaneš na miesto?

K Pustému hradu vedie viacero prístupových ciest, od zimného štadióna k hradu vedie modrá značka. Ďalšia cesta vedie od križovatky k Červenému medokýšu po asfaltovej ceste, ktorá sa približne v polovici mení na štrkovú. Výstup na Pustý hrad trvá približne 45 min.

ADRESA

Pustý hrad

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Nočné Revište

Obdivuj nočnú hviezdnu oblohu priamo na hrade a spolu s hvezdármi odhaľ jej tajomstvá.

Hrady a zámky

Revište

15€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€