Splav Ipľa

Pramenisko riečky Ipeľ sa nachádza blízko Lomu nad Rimavicou a jeho cesta končí vo veľrieke Dunaj. Natiahla sa až na 140 km a je prírodnou hranicou medzi Slovenskom a Maďarskom. I keď sa Ipeľ javí ako pokojná riečka, dokáže prekvapiť svojim temperamentom. Najmä v daždivom období naberá na sile a jej tok sa zrýchľuje.

Jej cesta je kľukatá a plná nádherných prírodných scenérií. Na vodákov čakajú meandre, rozprávkové lužné lesy a lúky, na ktorých chýbajú už len tancujúce víly. Príroda v okolí riečky je rozmanitá a plná vzácnej fauny a flóry. Z kanoe či kajaku môžete pozorovať vodné vtáctvo, rôzne druhy rýb a iné miestne živočíchy.

 

Počas splavu je možné vystúpiť na breh a spoznať aj miestne zvyky. Ak patríte k pôžitkárom zaručene oceníte mieste vinárstva a reštaurácie. Pre milovníkov histórie máme v ponuke pamiatky kultúrneho bohatstva.

Splav_Ipla_01_ilu

Splav rieky Ipeľ začína v obci Bušince. Zaujíma vás história letectva na Slovensku? Navštívte miestne Múzeum Aladára Kocha Zsélyiho, ktorý je považovaný za slovenského Ikara. Ak máte radšej dlhé prechádzky určite si naplánujte obhliadku múzea a kaštieľa spisovateľov Madáchovcov v Dolnej Strehovej. Po náročnom dni sa rýchlo zrelaxujete v tamojších termálnych kúpeľoch Aquatermal Strehová.

 

Na ďalší deň splavu zavítate do obce Veľká Čalomija. Dedinka sa nachádza v krásnej prírode, ktorá v sebe ukrýva kus histórie. Máme pre vás niekoľko turistických tipov: Pustý kostol skrývajúci odkryté hrobky a archeologické vykopávky. Zaujímavou atrakciou je československý bunker so strieľňami v rekonštrukcii.

 

Posledná zastávka bude atraktívna pre gurmánov a vinárov. V Ipeľskom Predmostí vás čaká príjemné stretnutie s pestovateľmi ovocia a zeleniny, hromada vynikajúcich reštaurácií, degustácia vín z lokálnych odrôd hrozna. Určite si vyčleňte čas na pečenie perníka podľa receptu starých mám a ak budete mať šťastie, podarí sa vám priplávať do dedinky v čase vinobrania.

Splav Ipľa

1 dňové výlety:

1. Trasa
Začiatok je na moste Rároš most Madáča a koniec trasy je v Bušinciach prístav – 2 hodiny

 

2.Trasa
Začiatok je v prístave Bušince – koniec je v Čelároch futbalové ihrisko – 2 hodiny

 

3.Trasa
Začiatok trasy je Rároš most Madáča – koniec Čeláre futbalové ihrisko – 4 hodiny
Na týchto troch trasách je nutná preprava člnov.

 

4.Trasa
Začiatok trasy Bušince prístav – pred Čeláre a späť s možnosťou vyveslovať hore prúdom – 2 hodiny. Trasa je bez prepravy

Splav_Ipla_03

TIP na požičanie lode:

  • Bušince
  • Veľká Čalomija
  • Ipeľské Predmostie

Ako sa dostaneš na miesto?

Areál prístavu Bušince

Mohlo by vás tiež zaujímať

Slnko svieti, voda láka, tak sa vydaj spoznať kraj Za horami, za dolami po riekach Hron, Ipeľ alebo Muránka. Nohy si oddýchnu a na rukách sa po výlete objavia pekne vypracované svaly. Splavovanie patrí k čoraz vyhľadávanejším dobrodružným zážitkom pre celé rodiny. Už si len vybrať a hurááá na vodu!

Hron

Splav Hrona

Splav Hrona patrí k najkrajším vodáckym zážitkom. Je vhodný pre všetky vekové kategórie. V strednej Európe ide zrejme o poslednú rieku, ktorá je splavná od prameňa až po ústie.

Ipeľ

Splav Ipľa

Na vodákov čakajú meandre, nádherné prírodné scenérie, rozprávkové lužné lesy a lúky, na ktorých chýbajú už len tancujúce víly. Príroda v okolí riečky je rozmanitá a plná vzácnej fauny a flóry.

Muránka

Splav Muránky

Splav Muránky je ideálnym vodáckym začiatkom. Neskúsení kajakári či rodiny s deťmi, ktorí majú minimálne alebo žiadne skúsenosti so splavovaním zaručene ocenia pokojnú hladinu rieky.