Splav Ipľa

Pramenisko riečky Ipeľ sa nachádza blízko Lomu nad Rimavicou a jeho cesta končí vo veľrieke Dunaj. Natiahla sa až na 140 km a je prírodnou hranicou medzi Slovenskom a Maďarskom. I keď sa Ipeľ javí ako pokojná riečka, dokáže prekvapiť svojim temperamentom. Najmä v daždivom období naberá na sile a jej tok sa zrýchľuje.

Jej cesta je kľukatá a plná nádherných prírodných scenérií. Na vodákov čakajú meandre, rozprávkové lužné lesy a lúky, na ktorých chýbajú už len tancujúce víly. Príroda v okolí riečky je rozmanitá a plná vzácnej fauny a flóry. Z kanoe či kajaku môžete pozorovať vodné vtáctvo, rôzne druhy rýb a iné miestne živočíchy.

 

Počas splavu je možné vystúpiť na breh a spoznať aj miestne zvyky. Ak patríte k pôžitkárom zaručene oceníte mieste vinárstva a reštaurácie. Pre milovníkov histórie máme v ponuke pamiatky kultúrneho bohatstva.

Splav_Ipla_01_ilu

Splav rieky Ipeľ začína v obci Bušince. Zaujíma vás história letectva na Slovensku? Navštívte miestne Múzeum Aladára Kocha Zsélyiho, ktorý je považovaný za slovenského Ikara. Ak máte radšej dlhé prechádzky určite si naplánujte obhliadku múzea a kaštieľa spisovateľov Madáchovcov v Dolnej Strehovej. Po náročnom dni sa rýchlo zrelaxujete v tamojších termálnych kúpeľoch Aquatermal Strehová.

 

Na ďalší deň splavu zavítate do obce Veľká Čalomija. Dedinka sa nachádza v krásnej prírode, ktorá v sebe ukrýva kus histórie. Máme pre vás niekoľko turistických tipov: Pustý kostol skrývajúci odkryté hrobky a archeologické vykopávky. Zaujímavou atrakciou je československý bunker so strieľňami v rekonštrukcii.

 

Posledná zastávka bude atraktívna pre gurmánov a vinárov. V Ipeľskom Predmostí vás čaká príjemné stretnutie s pestovateľmi ovocia a zeleniny, hromada vynikajúcich reštaurácií, degustácia vín z lokálnych odrôd hrozna. Určite si vyčleňte čas na pečenie perníka podľa receptu starých mám a ak budete mať šťastie, podarí sa vám priplávať do dedinky v čase vinobrania.

Splav Ipľa

1-dňové výlety:

1. Trasa
Začiatok je v osade Rároš pri most Madácha a koniec trasy je v prístave v Bušinciach. Trasa trvá 2 hodiny, na trase je nutná preprava člnov.

 

2.Trasa
Začiatok je v prístave Bušince – koniec je v obci Čelároch, pri futbalovom ihrisku – Trasa trvá 2 hodiny, na trase je nutná preprava člnov.

 

3.Trasa
Začiatok trasy je v osade Rároš pri moste Madácha– koniec v obci Čeláre, pri futbalovom ihrisku. Trasa trvá 4 hodiny, na trase je nutná preprava člnov.

 

4.Trasa
Začiatok trasy je v Bušince prístav – obec Čeláre a späť s možnosťou vyveslovať hore prúdom – Trvanie trasy je 2 hodiny. Trasa je bez prepravy.

Splav_Ipla_03

TIP na požičanie lode:

  • Bušince
  • Veľká Čalomija
  • Ipeľské Predmostie

Ako sa dostaneš na miesto?

Areál prístavu Bušince

Rezervuj si zážitky

Rezervujte si splav rieky online, alebo si vyberte z niektorých ďalších zážitkov, ktoré sme pre vás pripravili. A nezabudnite sa inšpirovať aj tipmi na výlety, ktoré vám pomôžu objaviť aj miesta nepoznané.

HRON

splav-hrona-hastrman-05_2

Dolu Hronom Nemecká - Mlynčok

Vychutnaj si splav dolu Hronom od Nemeckej až po Mlynčok.

HRON

splav-hrona-hastrman-08_1

Dolu Hronom z Nemeckej do Šalkovej

Splav stvorený pre celú rodinu, tak huráááá na vodu!

IPEĽ

Splav_Ipla_3

Splav Ipľa - Bušince

Splavovať rieku Ipeľ bude pre teba nevšedným vodáckym zážitkom.

IPEĽ

Splavuj-Ipel-splavujipel_sk-18_FHD

Pokojnou vodou Ipľa od Holiše po Kalondu

Vydaj sa splaviť rieku Ipeľ ako správny vodák.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Slnko svieti, voda láka, tak sa vydaj spoznať kraj Za horami, za dolami po riekach Hron, Ipeľ alebo Muránka. Nohy si oddýchnu a na rukách sa po výlete objavia pekne vypracované svaly. Splavovanie patrí k čoraz vyhľadávanejším dobrodružným zážitkom pre celé rodiny. Už si len vybrať a hurááá na vodu!

Hron

Splav Hrona

Splav Hrona patrí k najkrajším vodáckym zážitkom. Je vhodný pre všetky vekové kategórie. V strednej Európe ide zrejme o poslednú rieku, ktorá je splavná od prameňa až po ústie.

Ipeľ

Splav Ipľa

Na vodákov čakajú meandre, nádherné prírodné scenérie, rozprávkové lužné lesy a lúky, na ktorých chýbajú už len tancujúce víly. Príroda v okolí riečky je rozmanitá a plná vzácnej fauny a flóry.

Muránka

Splav Muránky

Splav Muránky je ideálnym vodáckym začiatkom. Neskúsení kajakári či rodiny s deťmi, ktorí majú minimálne alebo žiadne skúsenosti so splavovaním zaručene ocenia pokojnú hladinu rieky.