AKČNÁ ZIMA

V BANSKOBYSTRICKOM KRAJI

má veľa podôb

Inšpirujte sa a objavte s nami!

Či na bežky, na svah, na korčule, alebo sa len tak túlať zimnou krajinou…. Možností je veľa pre každého, nezáleží na tom či si aktívny športovec alebo úplný nováčik…

 

Čokoľvek chceš, to nájdeš v kraji Za horami, za dolami.

 

Poď spolu s nami objavovať podoby Akčnej zimy v Banskobystrickom kraji a nové zážitky, ktoré ponúka.

Donovaly zima

Lyžovanie

VYLYŽUJ SA DO SÝTOSTI

Nádherná príroda, zasnežené kopce, moderné lyžiarske strediská a upravené zjazdovky pozývajú na parádnu lyžovačku všetkých lyžiarov i nelyžiarov počas akčnej zimy v našom kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji.

 

Pre výnimočné zážitky na lyžiach je región Horehronie ako stvorený. Nachádza sa tu totižto najväčšia lyžiarska aréna na Slovensku – Jasná Nízke Tatry so špičkovými podmienkami pre zimné športy a nekonečnými možnosťami zábavy na oboch stranách Chopku. Lyžiari všetkých skupín sa na svahu dobre vybláznia aj v stredisku Ski Tále, Mýto Ski & Bike centrum v Mýte pod Ďumbierom, Ski Čierny Balog, SKI ČERTOVICA alebo Ski Telgárt.

 

Nadšenci lyžovania, ktorí zavítajú na Stredné Slovensko, si určite vyberú klasické tutovky – lyžiarske strediská Park SNOW Donovaly, Skalka Arena, Lyžiarske stredisko Šachtičky či SKI Králiky. Tí, ktorí majú radi menšie a komornejšie lyžovanie, si parádne zalyžujú v strediskách Selce – Čachovo alebo Podkonice – Pleše.

Ani na Podpoľaní nezostanete bez lyžiarskych možností. Zárukou pohodovej lyžovačky pre rodiny s deťmi sú strediská Látky – Prašivá (Hotel Zerrenpach), Látky Kočanda aj SKI Kokava Línia. Pre lyžiarov začiatočníkov je ideálne stredisko Ski Dubravy v regióne Banská Štiavnica. Tu sa nachádza aj jedno z najjužnejšie situovaných stredísk na Slovensku – Ski Salamandra resort, ktoré si postupne získava čoraz viac fanúšikov – a to nielen z južných regiónov.

 

V regióne Gron prežijú lyžiari klasické zimné radovánky na svahoch menšieho lyžiarskeho strediska SKI Drozdovo na úpätí Pohronského Inovca. Aj na Gemeri máte príležitosť užiť si zimu s lyžami na svahu. Rekreačné stredisko Július Vyšná Slaná je miestom, kde sa oplatí zobrať lyže a splniť si predstavu skvelej lyžovačky. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o prevádzkach a podmienkach na jednotlivých lyžiarskych strediskách.

 

Užívajte si menčester upravených zjazdoviek, čaro prašanu, ale aj zábavu pod svahom vo vašom obľúbenom lyžiarskom stredisku v Banskobystrickom kraji.

 

Bližšie informácie o jednotlivých lyžiarskych strediskách sú v časti S LYŽAMI NA SVAH.

Bežky

HYBAJ NA BEŽKY

Pridajte sa k nadšeným bežkárom, ktorých húfy stretnete na upravených bežkárskych tratiach v našom kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji. Lebo akčná zima praje dokonalým bežkovýletom a prináša aj mimoriadne príťažlivú výzvu Hybaj na bežky. Bežkovanie je vhodné pre každého, bez rozdielu veku. Jediné, čo vás môže pri bežkovaní brzdiť, okrem zle navoskovaných lyží, je málo prírodného snehu. Poďte si ho teda užiť na dvoch stopách, kým je.

 

Začneme pekne skraja, v regióne Horehronie, ktoré privíta bežkárov kvalitne upravenými traťami v areáli Ski Tále a Ski Telgárt, na Pohanskom a samozrejme na Čertovici. Rovnako vás očakávajú bežkárske trate pod Kráľovou hoľou, v Lome nad Rimavicou, na Čiernom Balogu či na Hornej Lehote. Samozrejmosťou je areál NBC Osrblie a jeho vynikajúce podmienky pre zarytých bežkárov.

 

Stredné Slovensko sa medzi bežkármi označuje ako raj bežkárov, a to vďaka jednému z najväčších areálov udržiavaných bežeckých tratí na Slovensku – Skalka pri Kremnici. Kombináciu výborných podmienok pre bežkovanie a obdivovanie čara okolitej prírody si vychutnáte na bežkárskych tratiach v okolí obcí Králiky a Kordíky, v stredisku Podkonice – Pleše a aj medzi lyžiarskymi strediskami Donovaly a Šachtičky. Takmer z papúč rovno na bežky skočíte v areáli Plážového kúpaliska v Banskej Bystrici.

Aj na Podpoľaní sa môžete vydať bežeckou stopou. Bežecký areál Látky – Mláky je vyhľadávaným strediskom bežeckého lyžovania v malebnej podpolianskej prírode. 10 km špičkovo upravených tratí vás prevedie cez lyžiarske stredisko Zerrenpach – Látky i cez vrch Býkovo. Štiavnické vrchy v regióne Banská Štiavnica preveria zručnosti nejedného bežkára medzi Červenou studňou a zjazdovkou Salamandra Resort, ktorú si miestni často upravia až po Richňavský tajch. Od prírodných snehových podmienok závisia možnosti pre bežkovanie v regióne Gron v blízkosti strediska Ski Drozdovo. Bežecké trate sa tu neupravujú. Keď sa však vydáte na bežkách od Drozdova na Veľký Inovec po turistickej trase, príjemnú prechádzku na bežkách máte zaručenú.

 

Viac ako 60 tipov pre vaše jedinečné bežkopotulky nájdete v časti HYBAJ NA BEŽKY.

Skialp

VYŠLIAPTE SI VLASTNÚ CESTU

Atraktívne SKIALP lyžovanie vás vtiahne do sveta adrenalínu, lyžiarskej turistiky a bieleho prašanu. Objavte min. 9 miest v našich regiónoch, kde stretnete rovnako nadšených skialpinistov ako vy.

 

Horehronie a Stredné Slovensko sú na prvých priečkach možností pre SKIALPINIZMUS:
Skialpinistický areál CHOPOK JUH – pod hranicou horstva od vrchu Dereše po Chatu M. R. Štefánika. Južná expozícia ohraničená na západe líniou hrebeňa Dereše – Oblaz, na východe dolinou Trangoška. Vrátane skialpinistického koridoru okolo Chaty pod Ďumbierom (Kozie Chrbty a záver Zelenskej Mlynnej cesty). Skialpinistický areál KRÁĽOVÁ HOĽA – na severe a východe ohraničený cestou Šumiac – Kráľova hoľa a červeným turistickým chodníkom č. 0801 Telgárt – Kráľová hoľa, na západe líniou sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou – hrebeň Vyšné Rovienky.

 

Skialpinistickú výstroj si požičiate v SKI Šport Bystrá (www.sbsport.sk), Activeplanet Skialp Point
Mýto pod Ďumbierom, v priestore Motorestu Čertovica aj v Horskej chate pod Kráľovou hoľou.

 

Krížna – nástupné body Turecká (Salašky) alebo Staré Hory časť Rybô (na mapách značené ako Rybie), zjazd po bývalom neupravenom vleku. Donovaly – 3 značené trasy, na 2 z nich je nástup priamo z obce, tretia trasa cez dolinu Žarnovka. Všetky trasy vedú na vrch Zvolen, odkiaľ sa spustíte zjazdom priamo do obce alebo pokračujete na upravenú zjazdovku Nová Hoľa.

 

Výstroj pre skialp si požičiate priamo v DAMI SPORT na Donovaloch.

Neoficiálne trasy:
– priamo zo sídliska Sásová (Banská Bystrica) po modrej turistickej trase na Pánsky Diel so zjazdom na Šachtičky,
– z hotela Fuggerov Dvor na Selčiansky diel a späť,
– v lyžiarskom stredisku Podkonice Pleše.

 

Skialpinistickú výstroj vám radi požičajú v Banskej Bystrici – ACTIVE PLANET OUTDOOR CENTRUM, SKI NIŇAJ či v prevádzke 3 Mountain Sport.

 

Banská Štiavnica je na skialp skúpa, keďže pohľad na zasnežené hory z inej perspektívy zažijete len mimo prevádzkových hodín v lyžiarskom stredisku Salamandra Resort. V regióne Gron síce oficiálne trasy nenájdete, ale zarytí skialpinisti chodia na vrch Vtáčnik (dlhšia a náročnejšia trasa) a na Veľký Inovec (po vyznačenej trase je trasa nenáročná). Trasa vedie okolo lyžiarskeho strediska Drozdovo, kde sa môžete občerstviť. Podobne pod vrcholom Veľkého Inovca naďabíte na chatu s občerstvením.

 

Či zvolíte pre skialpinizmus nenáročné terény, adrenalín vyššie v horách alebo voľnú jazdu v prašane, všade precítite mrazivú energiu akčnej zimy v kraji Za horami, za dolami.

Výlety na snežniciach

VYDAJ SA NA EXPEDÍCIU

Prebádajte zasneženú krajinu s ľahkosťou, ktorú vám dovolia snežnice a precíťte mrazivú energiu akčnej zimy v našom kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji.

 

Výborné podmienky pre zimnú turistiku na snežniciach na vás čakajú napríklad v regióne Stredné Slovensko. Zasnežené biele pláne a vrcholy hôr budete mať na dosah, keď sa na snežniciach vydáte na Novú hoľu (vrch Zvolen), na vrch Kozí chrbát, na Krížnu, na Skalku, na Krahule, v okolí obce Kordíky, na Pánsky diel, na Majerovu skalu či na trase z Donovál na Šachtičky.

Ak nemáte vlastné snežnice, môžete si ich požičať vo vybraných požičovniach. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o podmienkach na jednotlivých miestach.

 

Lebo aj v Banskobystrickom kraji máte veľa príležitostí stať sa pravým snežným bádateľom.

Sánkovanie

UŽI SI ZIMU S DEŤMI

Šantenie na snehu – sánkovačka, guľovačka či stavanie snehuliaka. Mrazivá energia akčnej zimy vás v našom kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji vtiahne aj do zimných hier. Nechajte sa zlákať a užívajte si sneh s rodinou. Obľúbené lyžiarske strediská myslia na to, že zimné radovánky si chcú vychutnávať aj nelyžiari a majú nachystané plochy, kde to poriadne rozprúdite na sánkach, boboch alebo iných snežných „vozidlách“.

 

Lyžiarske strediská na Horehroní v Mýte pod Ďumbierom, na Táloch, v Telgárte či na Čiernom Balogu majú na svahu špeciálne vyhradenú plochu pre sánkovanie (najčastejšie vedľa detského vleku). Presne vyhradené miesto pre sánkovačku a bobovačku nájdete v lyžiarskom stredisku na Donovaloch, na Šachtičkách a v stredisku Skalka Arena v regióne Stredné Slovensko. Zimné hry si rodiny užijú aj v lyžiarskych strediskách Králiky, Kordíky, Selce-Čachovo, Podkonice-Pleše alebo na okolitých kopcoch ako Selčiansky diel, Urpín, Suchý vrch.

V Novohrade je obľúbenou destináciou sánkarov a zimných hier Budiná. O dobrú zábavu na snehu sa postarajú lyžiarske strediská Látky-Prašivá (Hotel Zerrenpach), Látky-Hriňová a Kokava Línia na Podpoľaní. V regióne Banská Štiavnica počuť hlasný smiech, výskanie a neutíchajúcu vravu počas sánkovačiek na kopcoch v sedle Červená studňa a pod banskoštiavnickou Kalváriou.

 

Na Grone sa do sýtosti vybláznite na sánkovačke v lyžiarskom stredisku Drozdovo. Na Gemeri si so sebou vezmite sánky, boby a dobrú náladu a vyrazte do lyžiarskeho strediska Július Vyšná Slaná. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o prevádzkach a podmienkach na jednotlivých lyžiarskych strediskách a miestach.

 

Vstúpte so sveta sánkovačiek, guľovačiek a stavania snehuliakov v Banskobystrickom kraji a užite si akčnú zimu s deťmi.

Adrenalínové šialenstvo

ZAŽI PRÍVAL MRAZIVEJ ENERGIE

Ešte viac adrenalínu na snehu? Istotne áno. Akčná zima v kraji Za horami, za dolami dáva množstvo príležitostí aj tým, ktorí vyhľadávajú viac adrenalínu a radi skúšanú netradičné aktivity a zimné atrakcie.

 

Pokojnú zimnú prechádzku na saniach, ťahaných silou nádherných psov, spojenú s mrazivou energiou hôr si môžete dopriať na Donovaloch (región Stredné Slovensko). Vy sa rozhodnete, či to bude okruh s dĺžkou niekoľko stoviek metrov alebo to bude pár hodinová vychádzka. Dôležité je, že bude dostatok snehu na celej trati a dobré počasie.

 

O niečo viac adrenalínu pocítite počas vyhliadkovej jazdy na snežnom skútri, ktorú má v ponuke Salamandra Resort v regióne Banská Štiavnica. Na upravovaných svahoch Riders Parku na Donovaloch v regióne Stredné Slovensko sa poriadne odviaže a vyskúša si adrenalínové šialenstvo každý nadšenec „freestyle“ lyžovania, snowboardingu či akrobatického lyžovania. Snehové prekážky, od ľahších až po tie zložitejšie, sa pripravujú a upravujú počas celej sezóny, aby ste pocítili to mrazivé spojenie adrenalínu, odvahy a zábavy priamo na svahu.

Nadšení bajkeri nemusia zabudnúť na horskú cykloturistiku ani v zime. V regióne Horehronie si vďaka FAT BIKOM s hrotmi vyšliapete po snehovej prikrývke až na Kráľovu hoľu a odtiaľ si užijete nádherné výhľady na zasnežené okolie. Novú úroveň slobody na snehu a náležitú dávku adrenalínu prežijete počas snowkitingu. Do sveta tohto netradičného zimného športu vás privedú kurzy, ktoré zabezpečuje spoločnosť s prevádzkou na vrchu Vojšín pri Malej Lehote v regióne Gron. Už názov HARAKIRI hovorí za všetko. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o prevádzkach a podmienkach jednotlivých prevádzkovateľov zimných adrenalínových atrakcií.

 

Vyskúšajte si počas akčnej zimy v Banskobystrickom kraji spojenie mrazivej energie s totálnym adrenalínovým šialenstvom.

Ľadolezenie

POKOR ĽADOVÚ STENU

Vskutku netradičnou zimnou atrakciou, ktorá si vyžaduje istú dávku odvahy a sily, je lezenie po ľade. Zima v kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji, je natoľko akčná, že vám zabezpečila aj to, aby ste si vaše sily pomerali s ľadopádom.

 

Ideálne podmienky pre ľadopád poskytuje Skalka pri Kremnici v regióne Stredné Slovensko. Unikátna zimná atrakcia s dĺžkou 20 metrov „vyrástla“ len pár metrov od parkoviska a je prístupná širokej verejnosti.

Silu i krásu prírodnej ľadovej steny opáčite na Podpoľaní. Mačinovský vodopád ako mohutné rozľahlé bralo pôvodného andezitového prúdu, z ktorého na mnohých miestach steká voda, sa v zime premieňa na dokonalý ľadopád. Ten vytvára neopakovateľnú scenériu plnú cencúľov a ľadových plôch. K obdivuhodnému prírodnému výtvoru sa dostanete smerom od Kalamárky.

 

Pri týchto zimných atrakciách je extrémne dôležité dodržiavať bezpečnostné pokyny prevádzkovateľov a rešpektovať aktuálne poveternostné podmienky.

 

Pokorte ľadovú stenu a užite si vaše adrenalínové lezenie po ľade v Banskobystrickom kraji.

Paragliding

NECHAJTE SA UNÁŠAŤ MRAZIVOU ENERGIOU

Odpútajte sa od zeme, vzneste sa do výšin a odtiaľ pozorujte snehom pokryté majestátne kopce a vzdialenú krajinu. Práve tam budete vnímať mrazivú energiu akčnej zimy Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji, ešte oveľa viac. Objavte svet paraglidingu, ktorý je presýtený adrenalínom, vzrušením a neopakovateľnou radosťou.

 

Vyskúšajte mrazivú energiu počas tandemových letov na Donovaloch v regióne Stredné Slovensko, ktoré zabezpečujú vybrané spoločnosti, napr. Marek Polešenský – Airsports Slovakia – www.paragliding-tandem.sk, PARAGLIDING JUST FLY alebo Flypark.sk. Realizácia paraglidingu závisí od poveternostných podmienok a prevádzky lanovky TELEMIX Nová hoľa.

Iný druh mrazivej energie vás bude poháňať počas “air chopper” – tandemový paraglidingový let na padáku s motorom, ktorý si vychutnáte v Očovej, rovnako v regióne Stredné Slovensko (www.padaj.sk). Na pocit, keď budete voľne letieť ponad vrcholce stromov, tak ľahko nezabudnete. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o prevádzkach a podmienkach jednotlivých prevádzkovateľov.

 

Nechajte sa unášať mrazivou energiou a pozorujte časť Banskobystrického kraja z vtáčej perspektívy aj počas akčnej zimy.

Korčulovanie

ZATANCUJ SI NA ĽADE

Kde sa budete cítiť ako krasokorčuliarski majstri? Na ktorú zimnú prechádzku si určite zoberte korčule? Kde si môžete na korčuliach dávať obľúbené kolečká alebo vyvolať naháňačku? Všade tam, kde si zatancujete v rytme mrazivej energie akčnej zimy v našom kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji.

 

Na Horehroní si korčuliari vyskúšajú svoje zručnosti v areáli lyžiarskeho strediska Ski Čierny Balog, na zimnom štadióne Aréna Brezno (s možnými obmedzeniami len pre tréningy športových klubov a organizácií), na 2 sídliskách v Brezne a tiež v obci Pohronská Polhora. Na Strednom Slovensku nájdete tancujúcich i dravých korčuliarov na Badínskom rybníku, na rybníku v mestskej časti Uhlisko, na klzisku Donovaly a Selce a tiež na priehrade Môťová (Zvolen). Korčuľovanie pre verejnosť poskytuje zimný štadión v Banskej Bystrici a ICE ARENA vo Zvolene. Verejné korčuľovanie podľa oficiálnych otváracích hodín poskytuje Zimný štadión v Lučenci v regióne Novohrad a Zimný štadión v Detve (región Podpoľanie).

Región Banská Štiavnica je zárukou lukratívneho zážitku z korčuľovania na zamrznutých tajchoch – Klinger, Veľká Vodárenská, Červená studňa, Beliansky tajch, Vindšachta či Bakomi. Korčuľuje sa však aj na obecnom klzisku v Štefultove. Zimný štadión v Žiari nad Hronom je určený prioritne pre tréningy športových klubov, ale umožňuje aj korčuľovanie pre verejnosť podľa aktuálneho rozvrhu. Za korčuľovaním v prírode sa v Grone môžete vydať na Revištský rybník, na tajch v Novej Bani, rybník vo Voznici či na mŕtve rameno Hrona v Žiari nad Hronom.

 

Na Gemeri sú pre korčuliarov, podľa presne stanovených podmienok, otvorené klziská na zimnom štadióne v Rožňave a v Revúcej. Okrem toho sú tu zamrznuté plochy a jazerá, kde si spríjemníte akčnú zimu na ľade: jazero v parku Betliar, vodná nádrž Miková pri penzióne Flipper v Revúckej Lehote, ľadová plocha na sídlisku 1. mája v Hnúšti, rybníky Vlachovo či rybníky Kružná.

 

Keďže mnohé z týchto plôch na korčuľovanie sú neoficiálne, so vstupom na vlastné riziko, buďte zodpovední a rešpektujte aktuálne možnosti. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o prevádzkach a podmienkach na jednotlivých miestach a štadiónoch.

 

To všetko pre váš najlepší tanec s mrazivou energiou v Banskobystrickom kraji.

Jazdy na koňoch

UŽI SI ZIMNÚ PRÍRODU V SEDLE

Predstavte si zasneženú pláň, dupot konských kopýt prenikajúci do ticha prírody a mrazivú energiu, ktorá sa dostáva do vášho tela pri každom nádychu. Pomalé klusanie, svižné cválanie a pozorovanie zimnej krajiny z chrbta koňa je príjemným osviežením akčnej zimy v kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji.

 

Na Horehroní sa o príjemnú jazdeckú turistiku postará Slovenský hucul klub v Lome nad Rimavicou. Rodiny s deťmi ocenia pohodové jazdenie, ktoré zabezpečuje AJAX FARMA HOTELA PARTIZÁN. Vychádzky v sedle a pohľady na prírodu z inej perspektívy zažijete i v regióne Stredné Slovensko, a to na Pony Farme Suchý vrch, na Lunterovom ranči Kráľová pri Zvolene či na Farme Agrobell na Sliači. Obľúbené stredisko zimných športov, Donovaly, má v ponuke aj konský záprah na saniach. Prevádzka tejto zimnej atrakcie závisí od poveternostných a snehových podmienok a je na objednávku.

Foto: Jazdecký klub Excel Madon Rimavské Brezovo

Kone sú dominantou aj Rezortu Masarykov dvor na Podpoľaní. Tam si ich nielen pohladíte, ale si na nich aj môžete zajazdiť. Štiavnické vrchy uložené na zimný spánok budú vaším cieľom počas zimnej vychádzky z Ranča Bôra v Podhorí – región Banská Štiavnica. Ak sa rozhodnete pre vychádzku v sedle koňa na Strednom Pohroní, navštívte Jazdecký areál sv. Františka pri obci Horné Hámre.

 

Aj zimnú krajinu Gemera môžete preklusať na koni. Doprajú vám to jazdecké kone z Jazdeckého klubu Excel Madon Rimavské Brezovo, z Jazdeckého klubu Pod Planinou z Muránskej Huty a z Jazdeckého klubu pod Okrúhlou skalou z Tisovca. S ohľadom na súčasnú situáciu a počasie si vopred pozrite aktualizované informácie o prevádzkach a podmienkach jednotlivých poskytovateľov jazdy na koni v zime.

 

Ak ste ešte nevyskúšali atmosféru zimnej prechádzky v sedle koňa, táto akčná zima v Banskobystrickom kraji je na to ako stvorená.

Otužovanie

PONORTE SA DO ĽADOVEJ POHODY

Životný štýl? Posilnenie imunity a zdravia? Aktuálny hit? Stále je reč o zimnom otužovaní a plávaní v prírode. Isté je, že tam pocítite skutočne mrazivú energiu akčnej zimy v našom kraji Za horami, za dolami, v Banskobystrickom kraji. Ľadové medvede tvrdia, že otužovanie a zimné plávanie je víťazstvom nad rozmaznanosťou a lenivosťou. Ponorte sa do ľadovej pohody na Horehroní, Strednom Slovensku, Podpoľaní, v Banskej Štiavnici, Grone či Gemeri.

 

HOREHRONIE
Na Horehroní vás pod svoj patronát radi vezmú Huganske ľadové medvede.

 

STREDNÉ SLOVENSKO
Na Strednom Slovensku sa zodpovedne a podľa pravidiel otužovania ponoríte do ľadovej vody v spoločnosti Slovenských ľadových medveďov Banská Bystrica – Zvolen, najčastejšie na Motyčkách pri Donovaloch.

 

Otužilcov a zimných plavcov v prírode stretnete aj na neoficiálnych miestach: jazero (nádrž na zasnežovanie) blízko lyžiarskeho strediska Šachtičky, Turecká Salašky alebo pri Reštaurácii Čierna Ovca (parkovisko pri Harmaneckej jaskyni).

PODPOĽANIE
Na Podpoľaní sa s ostatnými priaznivcami otužovania vykúpete vo vode s teplotou 2 – 4 °C na Kúpalisku Hriňová – každú stredu a nedeľu od 17.00 hod do 18.00 hod za dobrovoľný príspevok.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA
V Banskej Štiavnici sa môžete pridať k Jaštericiam zo Štiavnice alebo k Žiarskym ľadovým medveďom. Pravidelne (2x týždenne) ich nájdete, ako skúšajú teplotu v tajchoch Klinger, Veľká Vodárenská, Dolnohodrušský tajch, Veľké Studenské jazero (domácimi nazývané Kolpachy) a Počúvadlo. Prijímajú aj nováčikov.

 

GRON
V Novej Bani sa priaznivci zimného otužovania stretávajú v rámci OZ Novobanské ľadové medvede. Každú nedeľu ich zastihnete o 14.00 hod. na Tajchu v Novej Bani pod taktovkou Juraja Kološtu. Každú nedeľu o 9.00 hod sa môžete ponoriť do ľadovej pohody s odvážnymi členmi Pohronské ľadové medvede na rybníku Bejvoč pri obci Lovčica Trubín.

 

GEMER
Na Gemeri je hneď niekoľko miest, ktoré v zime radi navštevujú zimnoplavci a zimnoplavkyne: pri Gombaseckej jaskyni (neoficiálne), pri vodopáde Bobačka (Hutnícky vodopád – 3 m vysoký vodopád za autobusovou zastávkou v Muránskej Hute), vodná nádrž Miková pri penzióne Flipper v Revúckej Lehote, rybník v parku kaštieľa Betliar. V tomto regióne sa zimnému plávaniu a otužovaniu v prírode venujú Sobotské Ľadové Medvede, Tisovské cencúle  a Revúcke vločky. Ak máte chuť, ponoriť sa s nimi do chladných vôd Gemera, preverte si časy a miesta najbližšieho stretnutia.

 

Akokoľvek ste odvážni na ponáranie sa v ľadovej vode, určite buďte zodpovední. Zistite si dopredu dostatok informácií a nezabudnite na prípravný tréning, kým sa naozaj vyberiete na plávanie do prírody v zime. To vám potvrdí hociktorý skúsený ľadový medveď.

 

Pre niekoho: Brrrrrrrrrrrrrrrrr, pre otužilcov: Wauuuuuuuuu – do ktorej skupiny patríte vy? Isté je, že aj kúpanie v ľadovej vode patrí k podobám akčnej zimy v Banskobystrickom kraji.

Akčná zima

Do kraja Za horami, za dolami, zima zavítala. Tak prečo sedieť doma. Hurááá na lyže, bežky či sánky! Šport, zábava ale aj vytúžený relax vám pomôže načerpať novú silu v dnešnom uponáhľanom svete.

ČO ZAŽIŤ

Zimné inšpirácie

Či na bežky, na svah, na korčule, alebo sa len tak túlať zimnou krajinou…. Možností je veľa pre každého, nezáleží na tom či si športovec alebo nováčik…

NA BEŽKY

Aktívne pre radosť a zdravie

Bežecké lyžovanie neustále naberá na svojej popularite a obľube. V kraji Za horami, za dolami  si tento príjemný šport užijete dosýta.

NA ZJAZDOVKU

Vylyžuj sa do sýtosti

Kvalitne upravené zjazdovky a bežkárske trate, snowboardové arény, lyžiarske školy a škôlky, požičovne výstroja či nočné lyžovanie.

SKIBUSY

Komfortne a ekologicky

Nechajte sa počas celej zimnej sezóny odviezť skibusmi do našich lyžiarskych stredísk, za tými najkrajšími zimnými zážitkami.

Mohlo by Vás zaujímať

Akčná zima

AKČNÁ ZIMA

Vychutnajte si zimu v našom kraji plnými dúškami. Na lyžiach, bežkách, saniach alebo hor sa na skialp.

Interaktívna mapa

Tipy na výlety

Inšpirujte sa, kam sa vybrať na výlet. Objavujte a spoznávajte rozprávkový kraj Za horami, za dolami.

Regionálne pulty

Jedinečné REGIONÁLNE produkty

Objavte jedinečné produkty vyrobené v regiónoch kraja s hrdým označením značky kvality "Regionálny produkt".

E-shop

Za horami za dolami
E-shop

Za zážitkami v kraji Za horami za dolami sa vybavte štýlovými doplnkami, ktoré si všimne každý.