Kaštieľ Žiar nad Hronom

Pôvodne som bol menšie stredoveké sídlo vo Svätom Kríži.

 

V 17. storočí si zo mňa ostrihomskí arcibiskupi spravili letnú rezidenciu. Jeden z nich – Juraj Lipaj, v čase tureckého útlaku nechal okolo mňa vybudovať silné opevnenie s baštami.

Neskôr som sa stal domovom banskobystrických biskupov, najvýznamnejší bol Štefan Moyses. Ach, to boli slávne časy, dnes už len v tichosti spomínam.

Čo o mne možno neviete

O kaštieli je známe, že sa na dlhý čas stal domovom banskobystrických biskupov. Prvým bol biskup banskobystrickej diecézy, gróf František Berchtold z Ungerschutzu, ktorý sem preniesol svoju rezidenciu. Budova kaštieľa sa prestavala a upravila, aby lepšie vyhovovala dobovým požiadavkám reprezentačného sídla biskupa. Dal vybudovať arkádové nádvorie a zasadil platan, ktorý tu rastie a mohutnie do týchto dní. Kaštieľ zariadil vzácnym nábytkom.

 

Bol tu uschovaný archív panstva, ale aj bohatá knižnica s 1 100 zväzkami vzácnych kníh a listín, viažucich sa k dejinám kaštieľa. Prvý banskobystrický biskup František Berchtold, ktorý sa tak významne zaslúžil o dejiny mesta, a vyzdvihol ho vo svojej dobe a v rokoch nasledujúcich na piedestál jedného z najvýznamnejších miest vo vtedajšom Uhorsku, zomrel práve vo svätokrížskom kaštieli.

 

Najvýznamnejším biskupom, ktorý žil a pôsobil v kaštieli bol prvý predseda Matice slovenskej, Dr. Štefan Moyses. Kaštieľ sa práve vďaka pôsobeniu a činnosti Moysesa stal na istý čas dôležitým centrom národno-oslobodzovacieho hnutia Slovákov.

 

V roku 2018 kúpilo objekt renesančno-barokového kaštieľa mesto Žiar nad Hronom. V súčasnosti tu dokončuje rekonštrukciu priestorov so zámerom urobiť z kaštieľa dôstojné centrum mesta, a zároveň ho otvoriť verejnosti.

 

Súčasťou kaštieľa sa tak stane napríklad Biskupskú sieň, ktorá pôvodne slúžila účelu spoločenských stretnutí a prijímania návštev biskupmi, či Pamätnú izbu Štefana Moysesa s expozíciou jeho osobných vecí.

 

Kaštieľ by sa mal zároveň stať kultúrnym priestorom pre umelcov, ako aj komunity. Rovnako tak by priestory mali slúžiť ako informačné centrum a jeden zo živých kontaktných bodov na Pohronskej hradnej ceste.

Ako sa dostaneš na miesto?

ADRESA

Kaštieľ Žiar nad Hronom

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Minulosť a súčasnosť na hrade Revište

Hradný pán ťa počas 2-hod. prehliadky prevedie bohatou históriou a súčasnými úpravami na hrade.

Hrady a zámky

Revište

5€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

5€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

5€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€