Kaštieľ Žiar nad Hronom

Pôvodne som bol menšie stredoveké sídlo vo Svätom Kríži.

 

V 17. storočí si zo mňa ostrihomskí arcibiskupi spravili letnú rezidenciu. Jeden z nich – Juraj Lipaj, v čase tureckého útlaku nechal okolo mňa vybudovať silné opevnenie s baštami.

Neskôr som sa stal domovom banskobystrických biskupov, najvýznamnejší bol Štefan Moyses. Ach, to boli slávne časy, dnes už len v tichosti spomínam.

Čo o mne možno neviete

O kaštieli je známe, že sa na dlhý čas stal domovom banskobystrických biskupov. Prvým bol biskup banskobystrickej diecézy, gróf František Berchtold z Ungerschutzu, ktorý sem preniesol svoju rezidenciu. Budova kaštieľa sa prestavala a upravila, aby lepšie vyhovovala dobovým požiadavkám reprezentačného sídla biskupa. Dal vybudovať arkádové nádvorie a zasadil platan, ktorý tu rastie a mohutnie do týchto dní. Kaštieľ zariadil vzácnym nábytkom.

 

Bol tu uschovaný archív panstva, ale aj bohatá knižnica s 1 100 zväzkami vzácnych kníh a listín, viažucich sa k dejinám kaštieľa. Prvý banskobystrický biskup František Berchtold, ktorý sa tak významne zaslúžil o dejiny mesta, a vyzdvihol ho vo svojej dobe a v rokoch nasledujúcich na piedestál jedného z najvýznamnejších miest vo vtedajšom Uhorsku, zomrel práve vo svätokrížskom kaštieli.

 

Najvýznamnejším biskupom, ktorý žil a pôsobil v kaštieli bol prvý predseda Matice slovenskej, Dr. Štefan Moyses. Kaštieľ sa práve vďaka pôsobeniu a činnosti Moysesa stal na istý čas dôležitým centrom národno-oslobodzovacieho hnutia Slovákov.

 

V roku 2018 kúpilo objekt renesančno-barokového kaštieľa mesto Žiar nad Hronom. V súčasnosti tu dokončuje rekonštrukciu priestorov so zámerom urobiť z kaštieľa dôstojné centrum mesta, a zároveň ho otvoriť verejnosti.

 

Súčasťou kaštieľa sa tak stane napríklad Biskupskú sieň, ktorá pôvodne slúžila účelu spoločenských stretnutí a prijímania návštev biskupmi, či Pamätnú izbu Štefana Moysesa s expozíciou jeho osobných vecí.

 

Kaštieľ by sa mal zároveň stať kultúrnym priestorom pre umelcov, ako aj komunity. Rovnako tak by priestory mali slúžiť ako informačné centrum a jeden zo živých kontaktných bodov na Pohronskej hradnej ceste.

Ako sa dostaneš na miesto?

ADRESA

Kaštieľ Žiar nad Hronom

Premeňte objavovanie hradov na zážitok

Chcete sa o niektorých hradoch dozvedieť viac ako je bežné? Ponúkame vám jedinečnú príležitosť zúčastniť sa prehliadok, ktorými vás budú sprevádzať skutoční odborníci alebo rovno hradní páni.

GRON

Nočné Revište

Obdivuj nočnú hviezdnu oblohu priamo na hrade a spolu s hvezdármi odhaľ jej tajomstvá.

Hrady a zámky

Revište

15€

STREDNÉ SLOVENSKO

Sláva Zvolenského zámku

Od nádvoria, cez kaplnku až po rytiersku sálu, to všetko ti predstaví odborník na Zvolenskom zámku.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

STREDNÉ SLOVENSKO

Tajomstvá Pustého hradu

Objav príbehy hradu a spoznaj najkrajšie nálezy z tohoročnej archeologickej sezóny.

Hrady a zámky

Zvolen

od 3€

GRON

Aký bol hrad Šášov?

Históriou hradu a nahliadnutím do domácnosti obyvateľov podhradia ťa bude sprevádzať sám hradný pán.

Hrady a zámky

Šášov

5€